herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

20 paź
2018

WIĘKSZA DOTACJA MARSZAŁKA NA DROGĘ W MARWICACH

W czwartek 18 października Wójt Anna Kusy - Kłos podpisała w Urzędzie Marszałkowskim umowę na zwiększenie dotacji na przebudowę drogi w miejscowości Marwice o dł. 1,025 km.  Przewidywany koszt zadania wynosi 464 499,08 zł. Początkowo otrzymaliśmy  dofinansowanie w kwocie 82 088,85 zł -17 % (umowa podpisana w dniu 11 czerwca 2018 r.). 

W październiku kwota dofinansowania ulegla zwiększeniu do 136 469 zł (29 %).  Wydłużono także termin realizacji inwestycji do końca 2018 roku.

czytaj więcej


20 paź
2018

RUSZA BUDOWA PIERWSZYCH PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW W GMINIE WIDUCHOWA

W czwartek 18 października przedstawiciel wykonawcy - EKOFIRMA Przemysław Gruszka z Ostrowca Świętokrzyskiego złożył wizytę w naszej gminie w celu przygotowania zaplecza logistycznego dla inwestycji: Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Widuchowa. W nadchodzącym tygodniu na miejscu budowy pojawi się ciążki sprzęt i materiały i rozpocznie się budowa. Pierwsze przydomowe oczyszczalnie ścieków powstaną w miejscowości Marwice. 

Inwestycja została dofinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 dla działania "Wsparcie inwestycji związanych z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii - Gospodarka wodno-ściekowa". Wartość dofinansowania - 318 167 zł.

czytaj więcej


15 paź
2018

I. REKREACYJNY MARSZ NORDIC WALKING - WIDUCHOWA 2018

13. października br. malutka Widuchowa była gospodarzem prawdziwego święta nordic walking.  Tego dnia gościła ludzi, którzy kochają aktywność fizyczną w plenerze i kochają maszerować z kijkami. 1.Rekreacyjny Marsz Nordic Walking oraz uroczyste otwarcie nordicowej trasy " Do Doliny Widy" już za nami.

 

Stowarzyszenie "Nadodrzańskie Klimaty" przy ogromnym wsparciu Urzędu Gminy Widuchowa i Nadleśnictwa Chojna zrealizowało debiutancki projekt - w ramach inicjatywy obywatelskiej Programu Społecznik. Wzięło w nim udział blisko 100 osób, które zjechały do Widuchowej z różnych stron województwa - ze Szczecina, Stargardu, Polic, Kołobrzegu. Liczną grupę stanowili lokalni kijkarze skupieni wokół nowo powstałego klubu "Krok za Krokiem. Nordic Walking Widuchowa" oraz ADK "Szafir" z Krzywina. Wystarczyło tylko wyjść z domu, zabrać dwa kije, dobrą energię i zabawa była gwarantowana. Sprzyjała pogoda, widoki , dopisali uczestnicy, którzy udowodnili, że nordic walking można uprawiać w każdym wieku.

  

Inicjatywa Obywatelska w ramach programu Społecznik 2018 sfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Urzędu Gminy Widuchowa i prywatnych sponsorów okazała się prawdziwie obywatelska. Zaangażowanie tak wielu członków widuchowskiej społeczności, wolontariuszy i osób wspierających, jak i samych uczestników sprawiło, że impreza była wyjątkowa. Kolejny raz mieszkańcy lokalnej społeczności udowodnili, że w grupie siła i że można wszystko, jeśli się tego bardzo chce.

   

Marsz zorganizowano pod hasłem "Nie biorę, nie piję - chodzę na kije". Uczestnicy podzieleni na zespoły mieli do pokonania 5 kilometrowy odcinek nowej wytyczonej trasy nordic walking "Do Doliny Widy". Po wykonaniu wspólnego tańca zawodnicy ruszyli na trasę i wzięli udział w  grze terenowej, gromadząc cenne punkty, które zostały na zakończenie zamienione we wspaniałe nagrody. Każdy uczestnik otrzymał zestaw startowy oraz pamiątkowy medal po ukończeniu marszu. Organizatorzy zadbali o poczęstunek- były keiłbaski pieczone na strażackim ognisku, pachnąca grochówka, ciasta i napoje. Przygotowano atrakcje dla dzieci: malowanie twarzy i zamek dmuchany. Mile spędzony czas w Widuchowej pozostanie na długo w pamięci uczestników wydarzenia i z pewnością zachęci nowych adeptów nordic walking do aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia bez nałogów.

  

  

czytaj więcej