herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

23 gru
2018

JASEŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WIDUCHOWEJ I KRZYWINIE

Jak co roku w ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie przygotowują przedstawienie Jasełek. Zwyczaj inscenizacji przedstawiającej historię narodzin Zbawiciela,  jego prześladowania przez Heroda, pojawienie się Gwiazdy Betlejemskiej i  pokłon Trzech Króli wywodzi się z XIII wieku, a do Polski dotarł z Włoch na przełomie XIV i XV wieku. Początkowo postacie Marii, Józefa, Heroda były nieruchome, z czasem w Jasełkach zaczęli występować ludzie. W inscenizacji oprócz postaci biblijnych pojawiły się też zwierzęta i pasterze, a także postacie historyczne. Widowisko nabrało charakteru przedstawienia ludowego, gdzie teksty mówione były gwarą, a oprócz kolęd śpiewano pastorałki i pieśni ludowe o tematyce bożonarodzeniowej.

W tym roku przygotowano piękne inscenizacje jasełkowe w Szkole Podstawowej w Widuchowej i Krzywinie, które przedstawiono dla dzieci i dorosłych. Jak zawsze zadbano o wspaniałą scenografię, piękne stroje, odpowiednie rekwizyty i niezapomniany nastrój, który udzielił się wszystkim biorącym udział w przedstawieniu.

Występujący aktorzy z przejęciem odgrywali swoje role, a występom towarzyszyły najpiękniejsze polskie kolędy. Dzięki pracy i zaangażowaniu uczniów, rodziców i opiekunów mieliśmy po raz kolejny możliwość uczestniczenia w wydarzeniu głęboko zakorzenionym w naszej polskiej tradycji. Przedstawienia Jasełek były także okazją do spotkania mieszkańców i złożenia sobie wzajemnie świątecznych życzeń. Dziękujemy i życzymy dzieciom, rodzicom, mieszkańcom gminy i wszystkim gościom spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku.

czytaj więcej


19 gru
2018

II WIDUCHOWSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY

          

W dniu 14 grudnia 2018 r. odbył się II Widuchowski Jarmark Bożonarodzeniowy, którego organizatorem byli Pracownicy i Rada Rodziców Gminnego w Widuchowej. Wydarzenie miało miejsce w pięknej scenerii przedszkolnego ogrodu. Pośród kolorowych światełek i świątecznych dekoracji goście mogli podziwiać bożonarodzeniową szopkę i posłuchać kolęd wykonanych przez przedszkolaków.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez pracowników przedszkola oraz rodziców. Był kiermasz potraw wigilijnych z pierogami i barszczem, kawiarenka z pysznościami dla miłośników słodkich wypieków. Bogate stoiska grup przedszkolnych ze  świątecznym rękodziełem przyciągały tłumy. Tego wieczoru dzieci i dorośli mogli się ogrzać przy ognisku, upiec kiełbaskę i wypić przepyszną herbatę z imbirem i pomarańczami. Najmłodsi wzięli udział w warsztatach ozdabiania pierników. 

II Widuchowski Jarmark Bożonarodzeniowy był wyjątkowy za sprawą specjalnych gości. Wizyta dwóch  Świętych Mikołajów częstujących dzieci słodyczami oraz pokaz światła  i ognia sprawiły, iż na kilka godzin wszyscy znaleźli się w magicznym świecie i poczuli prawdziwą radość z nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. I tu należą się ogromne podziękowania dla sponsora ostatniej niespodzianki Kamili Grzybowskiej - Studio Fotograficzne Kama.

Dyrektor przedszkola Pani Barbara Szczawik złożyła wszystkim uczestnikom życzenia wesołych i radosnych świąt Bożego Narodzenia.

czytaj więcej


19 paź
2018

FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ EYE WIDUCHOWA 2018

17. edycja Festiwalu Piosenki Angielskiej EYE to wydarzenie bez precedensu w skali Pomorza. Niewielka wieś przyciąga niezwykle zdolnych młodych wokalistów z całej Polski, dając im możliwość występu w profesjonalnych warunkach scenicznych. W tym roku w składzie Jury gościliśmy niekwestionowany autorytet w zakresie śpiewu Panią Elżbietę Zapendowską.
Do konkursu zakwalifikowano 25 wokalistów z ponad setki zgłoszeń, co sprawiło, że poziom wykonawczy był najwyższy w historii festiwalu. 
Muzycznym gościem Festiwalu był Abraham Kenner III, który dał niepowtarzalny koncert.

Galeria fotografii


Werdykt XVII Festiwalu Piosenki Angielskiej EYE 2018

Jury: Elżbieta Zapendowska, Katarzyna Buja-Kazuba, Joanna Zawłocka, Piotr Ostrowski i Abraham Kenner III

10 równorzędnych wyróżnień (100 zł)
Wiktoria Holka - Budzyń
Julia Zawadzka - Widuchowa
Hanna Rojek - Stargard
Wanesa Adamska - Chojna
Natalia Kawszyn - Płock
Martyna Bartosewicz - Chojna
Liwia Żych - Stargard
Gabriela Jeleń - Michałowice
Zofia Kubowicz - Gryfino
Katarzyna Szulc - Bielawa

Wyróżnienia specjalne:
-wyróżnienie wykonawcy z powiatu gryfińskiego - Wanesa Adamska - Chojna (100 zł) - fundator: Stanisław Kurcz
- wyróżnienie Wójta Gminy Widuchowa Anny Kusy Kłos dla wyróżniającej się osobowości scenicznej: Oleksandr Sukhomlin - Warszawa (mikrofon pojemnościowy)
- wyróżnienie specjalne Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego (500 zł)- Natalia Kawszyn - Płock

kategoria I: 13-15 lat
III ms. Michał Słobodzian - Koszalin - 300 zł: fundator - Przemysław Kaweński - kawenski.pl
II ms. Ida Szebla - Bielawa - 400 zł: fundator - Armarol Lubiczyn
I ms. Martyna Ćwik - Koszalin - 500 zł: fundator - Dorota i Konrad Harasiowie - HARAŚ Stomatologia

kategoria II: 16-21 lat
III ms. Wiktoria Granas - Legnica - 300 zł: fundator - Małgorzata i Andrzej Stachurowie
II ms. Oleksandr Sukhomlin - Warszawa - 400 zł: fundator - Anna i Bartłomiej Wróblowie
I ms. Nailah Vitha - Stargard - 500 zł: fundator - Starosta Gryfiński Wojciech Konarski

Grand Prix - nagroda Wójta Gminy Widuchowa 1000 zł:
Hanna SZTACHAŃSKA - Poznań

 

czytaj więcej


05 paź
2018

RAJD "SZLAKIEM PAMIĘCI NARODOWEJ"

Szkolny Klub Rowerowy w Widuchowej zorganizował rajd "Szlakiem Pamięci Narodowej", który wpisuje się w gminne obchody stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie w towarzystwie opiekunów odwiedzili miejsca związane z forsowaniem Odry.

czytaj więcej