herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

08 lip
2018

WÓJT GMINY WIDUCHOWA ANNA KUSY - KŁOS DZIĘKUJE

W ostatni weekend czerwca 2018 r. odbył się XXII Jarmark Widuchowski. Po raz trzeci festyn odbywał się nad Odrą na widuchowskim nabrzeżu oraz przed sceną w parku i zgromadził wyjątkowo liczną widownię - mieszkańców gminy Widuchowa i wielu gości, dla których zorganizowaliśmy moc muzycznych atrakcji, z niezapomnianymi występami gwiazd i zabawą do białego rana. Szczególnie serdeczne podziękowania składam wszystkim gościom, którzy przyjęli zaproszenie i bawili się wspólnie z nami na Jarmarku Widuchowskim - Grzegorzowi Napieralskiemu - Senatorowi RP, Arturowi Nyczowi – radnemu Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, insp. Kazimierzowi Piotrowskiemu - Komendantowi Powiatowemu Policji w Gryfinie, kom. Radosławowi Purtakowi – Pierwszemu Z-cy Komendanta Powiatowego Policji w Gryfinie, Markowi Wosiowi Prezesowi Bractwa Kurkowego „Gryf” i przedstawicielowi Nadleśnictwa Gryfino, Tomaszowi Kuleszy Nadleśniczemu Nadleśnictwa Trzebież i Wiceprezesowi Bractwa Kurkowego „Gryf” oraz przedstawicielom Gminy Gehrde- honorowej obywatelce Gminy Widuchowa Pani Gudrun Henrici i Hermie Bultmann. Obecność Państwa w czasie święta Gminy Widuchowa to dla władz gminy i mieszkańców ogromny zaszczyt i wyróżnienie, a także powód do dumy i satysfakcji. Bardzo serdecznie dziękuję.

czytaj więcej


03 lip
2018

XXII JARMARK WIDUCHOWSKI ZA NAMI

Jarmark Widuchowski to największa impreza kulturalna w naszej gminie, która odbywała się zawsze na początku wakacji, od lat w tym samym miejscu, na placu i w parku obok remizy OSP w Widuchowej. W tym roku odbyła się już XXII edycja festynu. Od trzech lat Jarmark jest imprezą dwudniową. Rozpoczyna się w piątkowy wieczór na widuchowskim nabrzeżu klimatyczną imprezą rodzinną przy dobrej muzyce. W sobotę z rana zapraszamy nad Odrę dzieci z rodzicami do wspólnej zabawy z mnóstwem atrakcji, gier i konkursów. Główna część Jarmarku to festyn dla mieszkańców gminy i gości z wieczornym blokiem  muzycznym, na którym gościmy solistów i zespoły muzyczne z Gwiazdą wieczoru. Kiedy trzy lata temu Wójt Anna Kusy - Kłos zaproponowała nową formułę Jarmarku z naciskiem na powrót nad Odrę, na nabrzeże, do miejsc dawnej świetności miasta, które tętniły życiem - mieszkańcy i goście przyjęli pomysł z entuzjazmem.
Dziś  Jarmark Widuchowski w nowej odsłonie przyciąga tłumy uczestników, na których czeka różnorodność atrakcji i form spędzania czasu wolnego, najlepsze gwiazdy muzyki z precyzyjnie dobranym repertuarem, a ponadto wspaniała oferta gastronomiczna i handlowa, profesjonalna obsługa techniczna i medialna. 

Na tegorocznym Jarmarku gościliśmy wielu artystów, którzy stworzyli wspaniałe muzyczne widowisko i dostarczyli rozrywki na najwyższym poziomie. Wystąpilii profesjonalni DJ-e, uczniowie widuchowskich szkół, grupa Coolers, Kubas, Norbi oraz Gwiazda Wieczoru Krzysztof Krawczyk.

Dla rodzin i dzieci przygotowano wiele atrakcji m.in. pokazy walk średniowiecznych wojów, warsztaty ceramiczne, konkursy sprawnościowe, zamki dmuchane i wesołe miasteczko.

Bez wątpienia atrakcją dla mieszkańców Widuchowej i nie tylko, była prezentacja i promocja albumu autorstwa Janusza Kulki "Powróćmy do Widuchowej jak za dawnych lat". Wszyscy mogli otrzymać egzemplarz albumu ze specjalną dedykacją autora.

Jarmarkowi towarzyszyły również zawody sportowe o Puchar Wójta Gminy Widuchowa: turniej piłki nożnej zorganizowany przez Pogoń Szczecin Football Schools oraz turniej piłki siatkowej.  Bractwo Kurkowe z Gryfina zorganizowało pokaz broni oraz  konkurs strzelecki.

Stałym, tradycyjnym elementem Jarmarku Widuchowskiego jest Alejka Rekodzielników, w której swoje stragany rozkładają artyści i twórcy ludowi oraz rzemieślnicy i rękodzielnicy. W tym roku w ofercie znalazły się m.in. wyroby kulinarne, biżuteria, ceramika, wyroby góralskie, poduszki i torby ekologiczne, żywność ekologiczna, miody.z pasieki widuchowskiej, koktajle, ciasta domowe, fit batoniki. W bogatej  ofercie gastronomicznej każdy uczestnik znalazł swoje ulubione potrawy i napoje - były m.in.: potrawy z grilla, pieczeń z dzika, zupa rybna, grochówka strażacka, gofry, wata cukrowa, lody popkorn i napoje.

Wyjątkowa publiczność i goście mile spędzili czas podczas dwudniowego Jarmarku, a w sobotnią noc zabawa przy muzyce trwała do białego rana. Dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok!


Jarmark Widuchowski został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej,  budżetu gminy Widuchowa i sponsorów.


Fotografie: Józef Misiun (chojna24.pl). Piotr Waydyk, UG Widuchowa

czytaj więcej


28 kwi
2018

PRZEGLĄD POEZJI PATRIOTYCZNEJ

Wpisując się w obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej w Widuchowej w dniu 26 kwietnia 2018 r. odbył się Przegląd Poezji Patriotycznej. W przeglądzie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z Widuchowej i Krzywina wyłonieni w szkolnych konkursach recytatorskich. Oprócz wierszy patriotycznych, które opowiadały o walce narodu polskiego i jego drodze do niepodległości mogliśmy wysłuchać również pieśni patriotycznych w wykonaniu naszych utalentowanych młodych solistów. Na widowni gościliśmy Panią Wójt Annę Kusy Kłos, Pana Wicekuratora Jerzego Sołtysiaka, nauczycieli, rodziców, radnych i mieszkanców naszej gminy. Profesjonalne wykonanie wierszy i pieśni było możliwe dzięki ogromej pracy wykonawców pod kierunkiem opiekunów, co w połączeniu z przygotowaną dekoracją i oprawą muzyczną dało wspaniały efekt w postaci pięknego patriotycznego widowiska.

czytaj więcej


24 mar
2018

PRZEGLĄD PIEŚNI O OJCZYŹNIE - "TU WSZĘDZIE JEST MOJA OJCZYZNA"

Pierwszym wydarzeniem patriotycznym w Roku Jubileuszowym 2018., w którym świętujemy 100 - lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości był Przegląd Pieśni o Ojczyźnie zorganizowany w Szkole Podstawowej w Widuchowej. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowała się ponad setka młodych wykonawców - dzieci ze wszystkich placówek oświatowych w naszej gminie - przedszkolaki z Gminnego Przedszkola, dzieci z zespołu folklorystycznego "Niezabudki", uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzywinie i Widuchowej. Wystąpił również Zespół Ludowy "Macierzanka" z Pacholąt.

Wśród widzów przybyłych na koncert mieliśmy przyjemność gościć Wója Gminy - Panią Annę Kusy - Kłos, Wicekuratora Oświaty Jerzego Sołtysiaka, dyrektorów szkół i przedszkola, radnych, strażaków z OSP, nauczycieli, rodziców i mieszkańców gminy. W przepięknej scenerii barw i symboli narodowych młodzi i dorośli wykonawcy zaprezentowali bogaty repertuar pieśni o naszej Ojczyźnie, a niepowtarzalny nastrój i podniosła atmosfera  udzieliła się wszystkim słuchaczom.

Uczestnicy przeglądu biorący udział w przepięknej patriotycznej uroczystości otrzymali z rąk Pani Wójt okolicznościowe śpiewniki, a od organizatorów pamiątkowe medale i dyplomy. Ogromne podziękowania należą się wszystkim artystom, a w szczególności opiekunom i rodzicom młodych wykonawców oraz organizatorom uroczystości. Wszyscy uczestniczący w kolejnym już spotkaniu pokoleń mogliśmy poczuć się naprawdę Dumni z Polski. Już dziś zapraszamy do udziału w cyklu imprez artystycznych i sportowych, które zaplanowaliśmy w całym roku Jubileuszu 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. To Nasze święto i dlatego nie może Nas tam zabraknąć.

fot. Urząd Gminy, Szkoła Podstawowa i Przedszkole Widuchowa

czytaj więcej