herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

28 kwi
2018

PRZEGLĄD PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Wpisując się w obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej w Widuchowej w dniu 26 kwietnia 2018 r. odbył się Przegląd Poezji Patriotycznej. W przeglądzie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z Widuchowej i Krzywina wyłonieni w szkolnych konkursach recytatorskich. Oprócz wierszy patriotycznych, które opowiadały o walce narodu polskiego i jego drodze do niepodległości mogliśmy wysłuchać również pieśni patriotycznych w wykonaniu naszych utalentowanych młodych solistów. Na widowni gościliśmy Panią Wójt Annę Kusy Kłos, Pana Wicekuratora Jerzego Sołtysiaka, nauczycieli, rodziców, radnych i mieszkanców naszej gminy. Profesjonalne wykonanie wierszy i pieśni było możliwe dzięki ogromej pracy wykonawców pod kierunkiem opiekunów, co w połączeniu z przygotowaną dekoracją i oprawą muzyczną dało wspaniały efekt w postaci pięknego patriotycznego widowiska.

czytaj więcej


24 mar
2018

PRZEGLĄD PIEŚNI O OJCZYŹNIE - "TU WSZĘDZIE JEST MOJA OJCZYZNA"

Pierwszym wydarzeniem patriotycznym w Roku Jubileuszowym 2018., w którym świętujemy 100 - lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości był Przegląd Pieśni o Ojczyźnie zorganizowany w Szkole Podstawowej w Widuchowej. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowała się ponad setka młodych wykonawców - dzieci ze wszystkich placówek oświatowych w naszej gminie - przedszkolaki z Gminnego Przedszkola, dzieci z zespołu folklorystycznego "Niezabudki", uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzywinie i Widuchowej. Wystąpił również Zespół Ludowy "Macierzanka" z Pacholąt.

Wśród widzów przybyłych na koncert mieliśmy przyjemność gościć Wója Gminy - Panią Annę Kusy - Kłos, Wicekuratora Oświaty Jerzego Sołtysiaka, dyrektorów szkół i przedszkola, radnych, strażaków z OSP, nauczycieli, rodziców i mieszkańców gminy. W przepięknej scenerii barw i symboli narodowych młodzi i dorośli wykonawcy zaprezentowali bogaty repertuar pieśni o naszej Ojczyźnie, a niepowtarzalny nastrój i podniosła atmosfera  udzieliła się wszystkim słuchaczom.

Uczestnicy przeglądu biorący udział w przepięknej patriotycznej uroczystości otrzymali z rąk Pani Wójt okolicznościowe śpiewniki, a od organizatorów pamiątkowe medale i dyplomy. Ogromne podziękowania należą się wszystkim artystom, a w szczególności opiekunom i rodzicom młodych wykonawców oraz organizatorom uroczystości. Wszyscy uczestniczący w kolejnym już spotkaniu pokoleń mogliśmy poczuć się naprawdę Dumni z Polski. Już dziś zapraszamy do udziału w cyklu imprez artystycznych i sportowych, które zaplanowaliśmy w całym roku Jubileuszu 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. To Nasze święto i dlatego nie może Nas tam zabraknąć.

fot. Urząd Gminy, Szkoła Podstawowa i Przedszkole Widuchowa

czytaj więcej


23 mar
2018

ANNA MARIA WESOŁOWSKA W WIDUCHOWEJ

W dniu 21 marca 2018 r. gościliśmy Panią Sędzię Annę Marię Wesołowką, która przyjechała do Widchowej na zaproszenie Wójt Anny Kusy - KłosMarii Woźniak - Kierownika GOPS w Widuchowej. Znana z popularnego serialu emitowanego przez telewizję TVN Pani Sędzia spotkała się z uczniami, rodzicami i nauczycielami dzieląc się wiedzą i swoim zawodowym doświadczeniem związanym z przestępczością nieletnich. Przez 28 lat orzekała w najtrudniejszych sprawach karnych związanych m.in. z przestępczością zorganizowaną jako sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi. Jest społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka, współautorką ustawy o świadku koronnym, inicjtorem powstania przyjaznych pokojów przesłuchań dla dzieci, a także wprowadzenia edukacji prawnej do szkół. Wydała poradnik prawny „Bezpieczeństwo Młodzieży” i od wielu lat spotyka się z młodzieżą i dorosłymi prowadząc w całej Polsce wykłady z zakresu praw dziecka i przemocy w rodzinie.

 

czytaj więcej


04 mar
2018

WIECZÓR AUTORSKI ANDRZEJA KRYWALEWICZA W WIDUCHOWEJ

W dniu 28 lutego 2018 r. w sali remizy OSP w Widuchowej odbył się wieczór autorski Andrzeja Krywalewicza, który zaprezentował swoją pierwszą książkę pt. "Tam, gdzie zatrzymał sie pociąg", będącą zbiorem wspomnień pierwszych osadników przybyłych po zakończeniu II Wojny Światowej na ziemie dzisiejszego powiatu gryfińskiego. Na kartach książki znalazły się m.in. wzruszające wspomnienia mieszkanek naszej gminy Pani Marii Burchot z Widuchowej i Pani Marii Karmanowicz z Krzywina, które zaszczyciły nas tego wieczoru swoją obecnością. Autor w przepiękny sposób opowiedział o pracy nad książką oraz o swoich spotkaniach z osadnikami, podczas których spisywał ich relacje: te wzruszające i te budzące grozę. Andrzej Krywalewicz podkreślił, że miał wielkie szczęście spotkać na swojej drodze wspaniałych ludzi i dzięki nim udało mu się ocalić od zapomnienia ważny fragment historii życia naszych mieszkańców.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: gospodarz gminy Anna Kusy - Kłos,  wicekurator oświaty Jerzy Sołtysiak, Ewa Dudar - radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Teresa Sadowska - Wójt Gminy Banie i Arkadiusz Rutkowski - wydawca książki.

   

Fot. Arkadiusz Rutkowski

czytaj więcej