herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

W wierzeniach Słowian bogiem Odry był "Viadrus", którego córka - odrzańska syrenka pomagała rybakom zapuszczającym sie za rybą lub bobrami na odległe tereny rozlewiska Odry. Legenda głosi, że zakochani byli pod jej szczególną opieką.

Pewnego razu para kochanków skacząc z kępy na kępę, odeszła bardzo daleko od głównego nurtu rzeki. Byli tak zapatrzeni w siebie, że nie umieli odnaleźć drogi powrotnej do osady. Szybko zapadł zmierzch, a po nim czarna bezgwiezdna noc. Młodzi nie mieli wyboru. Trzeba ją było spędzić na niewielkiej wysepce utworzonej z trzciny i sitowia. Zmęczeni drogą zapadli w głęboki sen.

Nad ranem obudził ich dziwny dźwięk. Ni to szum wiatru w sitowiu, ni to śpiew dziewczęcia. Przypomnieli sobie opowieści starszych z osady o odrzańskiej syrence, która nieraz ratowała ich z opresji. Poszli za głosem docierając do głównego nurtu Odry. A tam, w porannej zorzy, zobaczyli niezwykłe zjawisko.

Na wzburzonych falach pojawiało się i znikało coś, co przypominało głowę dziewczyny z długimi włosami, wesoło pluskającej się w wodzie. Długą chwilę stali jak oniemiali i obserwowali odrzańską syrenkę. Ze wschodem słońca fale ucichły i niezwykły widok zniknął. Po ukształtowaniu terenu i drzewach zorientowali się jak bardzo oddalili się od swojej osady. Chłopak naciął sitowia, dziewczyna związała je powrósłem i na „tratwie” dopłynęli do najbliższej osady. Stamtąd dotarli do swoich domów.

Radości z ich ocalenia nie było końca. Kiedy opowiedzieli o swojej przygodzie mieszkańcom, ci przypominali sobie jak to nieraz syreni śpiew prowadził ich do domu, kiedy zbyt daleko zapuścili się w ostępy nadodrzańskich trzcinowisk Międzyodrza. A dziś można usłyszeć syreni śpiew, kiedy wodniacy obudzą się o pierwszym brzasku i wyjdą na pokład swojej łodzi zaczerpnąć świerzego powietrza. Przy dobrej pogodzie, w porannym słońcu, można nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć nadodrzańską syrenkę wesoło pływającą w nurcie rzeki Odry.

Autorem legendy jest Zbigniew Plesner

Wpisany przez: Andrzej Stachura

  • Galerie zdjęć
  • Zapytaj Wójt

09 grudnia

UWAGA !!! W DNIACH 11-13 GRUDNIA PRZEJAZD KOLEJOWY W KRZYWINIE BĘDZIE ZAMKNIĘTY.

06 grudnia

INFORMACJA O TERMINIE POSIEDZENIA KOMISJI REWIZYJNEJ RADY GMINY WIDUCHOWA

06 grudnia

INFORMACJA O TERMINIE POSIEDZENIA KOMISJI FINANSÓW I GOSPODARKI RADY GMINY WIDUCHOWA

05 grudnia

KOMUNIKAT STAROSTY GRYFIŃSKIEGO W SPRAWIE ZMIANY CZASU PRACY STAROSTWA POWIATOWEGO W GRYFINIE

29 listopada

ZAPROSZENIE NA WYDARZENIE - MIKOŁAJKI POD WIATĄ

30 lipca

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY OBOWIĄZKU WYPOSAŻENIA NIERUCHOMOŚCI W POJEMNIKI NA ODPADY SELEKTYWNE

18 listopada

TABLICE EDUKACYJNO-INFORMACYJNE W PARKU CZCIBORA.

14 listopada

OGŁOSZENIE WÓJTA GMINY WIDUCHOWA O SPOTKANIU KONSULTACYJNYM Z PRZEDSTAWICIELAMI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH NT. PROJEKTU PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI NA 2020 ROK.

14 listopada

OGŁOSZENIE WÓJTA GMINY WIDUCHOWA O KONSULTACJACH PROGRAMU WSPÓŁPRACY Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI NA 2020 ROK.

13 listopada

ZAPROSZENIE NA WYDARZENIE SŁOWNO-MUZYCZNE „BALLADA O FRANKU PIESIKU”

02 listopada

11 LISTOPADA ZAPRASZAMY NA WIECZORNICĘ NIEPODLEGŁOŚCIOWĄ

31 października

OŚWIADCZENIE DOTYCZĄCE LINII KOMUNIKACYJNEJ NA TRASIE GRYFINO - CZARNÓWKO- PACHOLĘTA- MARWICE

30 października

Sprostowanie informacji zamieszczonej w dniu 11.10.2019 r. dotyczącej linii komunikacyjnej GRYFINO-PACHOLĘTA – MARWICE – GRYFINO.

29 października

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT NA „ZAKUP FABRYCZNIE NOWYCH WOZÓW STRAŻACKICH DLA JEDNOSTEK OSP W WIDUCHOWEJ I KRZYWINIE”

26 października

XVIII FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ EYE JUŻ ZA NAMI.