W wierzeniach Słowian bogiem Odry był "Viadrus", którego córka - odrzańska syrenka pomagała rybakom zapuszczającym sie za rybą lub bobrami na odległe tereny rozlewiska Odry. Legenda głosi, że zakochani byli pod jej szczególną opieką.
Pewnego razu para kochanków skacząc z kępy na kępę, odeszła bardzo daleko od głównego nurtu rzeki. Byli tak zapatrzeni w siebie, że nie umieli odnaleźć drogi powrotnej do osady. Szybko zapadł zmierzch, a po nim czarna bezgwiezdna noc. Młodzi nie mieli wyboru. Trzeba ją było spędzić na niewielkiej wysepce utworzonej z trzciny i sitowia. Zmęczeni drogą zapadli w głęboki sen.
Nad ranem obudził ich dziwny dźwięk. Ni to szum wiatru w sitowiu, ni to śpiew dziewczęcia. Przypomnieli sobie opowieści starszych z osady o odrzańskiej syrence, która nieraz ratowała ich z opresji. Poszli za głosem docierając do głównego nurtu Odry. A tam, w porannej zorzy, zobaczyli niezwykłe zjawisko.
Na wzburzonych falach pojawiało się i znikało coś, co przypominało głowę dziewczyny z długimi włosami, wesoło pluskającej się w wodzie. Długą chwilę stali jak oniemiali i obserwowali odrzańską syrenkę. Ze wschodem słońca fale ucichły i niezwykły widok zniknął. Po ukształtowaniu terenu i drzewach zorientowali się jak bardzo oddalili się od swojej osady. Chłopak naciął sitowia, dziewczyna związała je powrósłem i na „tratwie” dopłynęli do najbliższej osady. Stamtąd dotarli do swoich domów.
Radości z ich ocalenia nie było końca. Kiedy opowiedzieli o swojej przygodzie mieszkańcom, ci przypominali sobie jak to nieraz syreni śpiew prowadził ich do domu, kiedy zbyt daleko zapuścili się w ostępy nadodrzańskich trzcinowisk Międzyodrza. A dziś można usłyszeć syreni śpiew, kiedy wodniacy obudzą się o pierwszym brzasku i wyjdą na pokład swojej łodzi zaczerpnąć świerzego powietrza. Przy dobrej pogodzie, w porannym słońcu, można nie tylko usłyszeć, ale i zobaczyć nadodrzańską syrenkę wesoło pływającą w nurcie rzeki Odry.
Autorem legendy jest Zbigniew Plesner
Wpisany przez: Andrzej Stachura