herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

Zapraszamy serdecznie na wydarzenie słowno-muzyczne Ballada o Franku Piesiku, które odbędzie się dnia 14.11.2019 r.  (czwartek) w Teatrze Polskim – Scena na Łasztowni w ramach 7.edycji Festiwalu Czytania w Szczecinie ODKRYWCY WYOBRAŹNI.
Spektakl poświęcony jest Franciszkowi Piesikowi, mieszkańcowi Widuchowej, który był 
ofiarą Muru Berlińskiego.
reżyseria: Adam Opatowicz, scenariusz: Adam Zadworny, wykonanie: Roma Gąsiorowska, Krzysztof Wakuliński, Olek Różanek, Sławomir Kołakowski

9 listopada 2019 Europa uroczyście obchodziła 30. rocznicę upadku muru berlińskiego. Spośród kilkuset śmiertelnych ofiar muru jest tylko jeden człowiek spoza Niemiec - to Polak, Franciszek Piesik.
W 1967 r., kiedy wysłano w kosmos małpkę, a zespół Rolling Stones zagrał pierwszy koncert w Polsce odgrodzonej od świata żelazną kurtyną, 24-latek z Widuchowej pod Szczecinem zaplanował i w brawurowy sposób przeprowadził ucieczkę z PRL. Zginął próbując przedostać się z Berlina wschodniego do zachodniego i dziś jego nazwisko znajduje się na liście ofiar muru berlińskiego. Jego ucieczka postawiła na nogi polską i NRD-owską bezpiekę, zwiad Wojsk Ochrony Pogranicza i angielski wywiad MI 6.
Piesik  był kinomanem, słuchał Beatlesów i marzył o wolnym świecie Zachodu. Dusił się w gorsecie komunistycznego państwa, trafił do więzienia, bo nie chciał służyć w armii i tam zaplanował ucieczkę. Wykorzystując pijacką imprezę strażników WOP, przeprawił się przez graniczną Odrę, umknął pościgowi z psami wschodnioniemieckich służb i porwał motorówkę NRD-owskiej straży. W trakcie pościgu, podczas którego Niemcy użyli broni, zginął w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach w wodach jeziora Nieder Neuendorfer See, na którym były specjalne przeszkody - tam przebiegała granica między Berlinem wschodnim i zachodnim. Jednak opinia publiczna miała się o tym dramacie nigdy nie dowiedzieć. W PRL jego sprawę utajniono, jego rodzice zmarli w latach 70., nigdy nie doczekali się prawdy o losie syna (jego siostra dopiero w 2010 r. dowiedziała się, co naprawdę stało się z jej ukochanym starszym bratem).

Mamy nadzieję, iż uda się Państwu wziąć udział w wydarzeniu.

Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu zapraszamy do zgłaszania swojego udziału w referacie organizacyjnym Urzędu Gminy Widuchowa nr telefonu (91) 4167255 wew.21 do godziny 10.00 dnia 14.11.2019 r. 

Wpisany przez: Mariusz Gralak