herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

30 wrz
2017

TYDZIEŃ ŻURAWIA 2017 - UROCZYSTY APEL W SZKOLE W WIDUCHOWEJ

W dniu 29 września 2017 r. w Szkole Podstawowej w Widuchowej odbył się uroczysty apel rozpoczynający "Tydzień Żurawia". Kolejny raz dzięki współpracy Gminy Widuchowa, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i Szkoły w Widuchowej dzieci uczestniczą w projekcie, którego celem jest popularyzacja zarówno żurawia, jako gatunku, jak i walorów przyrodniczych Parku Krajobrazowego "Dolina Dolnej Odry", którego znaczna część położona jest w naszej gminie.  W apelu uczestniczyły realizujące projekt dzieci, nauczyciele i rodzice. Zespół Parków Krajobrazowych reprezentowali specjaliści ds. ochrony przyrody: Panie Karolina Bloom i Agata Suchta oraz Pan Igor Szakowski. Gospodarzy reprezentowali Pani Barbara Kwaśniak - wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Widuchowej i Pan Andrzej Stachura - Sekretarz Gminy.  Apel był podsumowaniem projektu, który w trakcie całego tygodnia realizowali w szkole specjaliści z Zespołu Parków Krajbrazowych ze Szczecina. Projekt był dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

czytaj więcej


26 wrz
2017

INAUGURACJA TYGODNIA ŻURAWIA W WIDUCHOWEJ

Park Krajobrazowy "Dolina Dolnej Odry" położony w granicach gminy Widuchowa na obszarze Międzyodrza jest największym w kraju noclegowiskiem żurawi podczas ich jesiennej migracji na południe Europy i do Afryki Północnej. Najlepsze warunki do obserwacji tych ptaków po polskiej stronie granicy znajdziemy we wsi Marwice, która co roku przyciąga jesienią miłośników przyrody i ornitologów. "Tydzień Żurawia" to cykliczna impreza organizowana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego wspólnie z partnerami z polskich i niemieckich gmin w celu popularyzacji tego swoistego fenomenu, którego udziałem są migrujące żurawie.

Tegoroczne obchody "Tygodnia Żurawia" rozpoczną się w Widuchowej. W piątek 29 września o godz. 15.30 w Szkole Podstawowej w Widuchowej odbędzie się uroczystość otwarcia, podczas której wręczone zostaną nagrody finalistom konkursu plastycznego. Zwycięzcom sportowej rywalizacji przeprowadzonej w Szkole wręczony zostanie puchar „Mistrzowie sportu Tygodnia Żurawia”. Dyrekcja Zespołu Parków Krajobrazowych  i Szkoły Podstawowej serdecznie zaprasza mieszkańców gminy, rodziców i dzieci na inaugurację "Tygodnia Żurawia 2017".

czytaj więcej