herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

23 gru
2018

JASEŁKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WIDUCHOWEJ I KRZYWINIE

Jak co roku w ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie przygotowują przedstawienie Jasełek. Zwyczaj inscenizacji przedstawiającej historię narodzin Zbawiciela,  jego prześladowania przez Heroda, pojawienie się Gwiazdy Betlejemskiej i  pokłon Trzech Króli wywodzi się z XIII wieku, a do Polski dotarł z Włoch na przełomie XIV i XV wieku. Początkowo postacie Marii, Józefa, Heroda były nieruchome, z czasem w Jasełkach zaczęli występować ludzie. W inscenizacji oprócz postaci biblijnych pojawiły się też zwierzęta i pasterze, a także postacie historyczne. Widowisko nabrało charakteru przedstawienia ludowego, gdzie teksty mówione były gwarą, a oprócz kolęd śpiewano pastorałki i pieśni ludowe o tematyce bożonarodzeniowej.

W tym roku przygotowano piękne inscenizacje jasełkowe w Szkole Podstawowej w Widuchowej i Krzywinie, które przedstawiono dla dzieci i dorosłych. Jak zawsze zadbano o wspaniałą scenografię, piękne stroje, odpowiednie rekwizyty i niezapomniany nastrój, który udzielił się wszystkim biorącym udział w przedstawieniu.

Występujący aktorzy z przejęciem odgrywali swoje role, a występom towarzyszyły najpiękniejsze polskie kolędy. Dzięki pracy i zaangażowaniu uczniów, rodziców i opiekunów mieliśmy po raz kolejny możliwość uczestniczenia w wydarzeniu głęboko zakorzenionym w naszej polskiej tradycji. Przedstawienia Jasełek były także okazją do spotkania mieszkańców i złożenia sobie wzajemnie świątecznych życzeń. Dziękujemy i życzymy dzieciom, rodzicom, mieszkańcom gminy i wszystkim gościom spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku.

czytaj więcej


19 gru
2018

II WIDUCHOWSKI JARMARK BOŻONARODZENIOWY

          

W dniu 14 grudnia 2018 r. odbył się II Widuchowski Jarmark Bożonarodzeniowy, którego organizatorem byli Pracownicy i Rada Rodziców Gminnego w Widuchowej. Wydarzenie miało miejsce w pięknej scenerii przedszkolnego ogrodu. Pośród kolorowych światełek i świątecznych dekoracji goście mogli podziwiać bożonarodzeniową szopkę i posłuchać kolęd wykonanych przez przedszkolaków.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska przygotowane przez pracowników przedszkola oraz rodziców. Był kiermasz potraw wigilijnych z pierogami i barszczem, kawiarenka z pysznościami dla miłośników słodkich wypieków. Bogate stoiska grup przedszkolnych ze  świątecznym rękodziełem przyciągały tłumy. Tego wieczoru dzieci i dorośli mogli się ogrzać przy ognisku, upiec kiełbaskę i wypić przepyszną herbatę z imbirem i pomarańczami. Najmłodsi wzięli udział w warsztatach ozdabiania pierników. 

II Widuchowski Jarmark Bożonarodzeniowy był wyjątkowy za sprawą specjalnych gości. Wizyta dwóch  Świętych Mikołajów częstujących dzieci słodyczami oraz pokaz światła  i ognia sprawiły, iż na kilka godzin wszyscy znaleźli się w magicznym świecie i poczuli prawdziwą radość z nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. I tu należą się ogromne podziękowania dla sponsora ostatniej niespodzianki Kamili Grzybowskiej - Studio Fotograficzne Kama.

Dyrektor przedszkola Pani Barbara Szczawik złożyła wszystkim uczestnikom życzenia wesołych i radosnych świąt Bożego Narodzenia.

czytaj więcej