herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

13 paź
2017

NARODOWE CZYTANIE "WESELA" STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO W WIDUCHOWSKIEJ SZKOLE

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W ubiegłym roku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W roku 2017 para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda ogłosili lekturą na Narodowego czytania Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

W dniu 10 października w Szkole Podstawowej w Widuchowej po raz drugi odbyło się Narodowe Czytanie. W postaci dramatu wcielili się uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście: Wójt Anna Kusy-Kłos, Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak, Sekretarz Gminy Andrzej Stachura. Zgromadzeni na uroczystości uczniowie przenieśli się na chwilę w czasie i przestrzeni do podkrakowskich Bronowic z początku XX w. Doskonale w swoje role wcielili się nauczyciele Pani Sylwia Sikora-Kurcz i Pan Mariusz Baszak, a prawdziwy kunszt zaprezentowały uczennice przygotowane przez panie Beatę Sołtysiak i Annę Kuchcik - Malwina Kuczyńska, Małgorzata Mlak, Paulina Augustyniak, Laura Kubicka i Aleksandra Kiedos.Kolejny raz mogliśmy uczestniczyć w patriotycznym i artystycznym wydarzeniu na wysokim poziomie.

czytaj więcej


13 paź
2017

KOMUNIKAT ZUS - E-SKŁADKA - JEDEN PRZELEW NA WŁASNY RACHUNEK W ZUS

Od 1 stycznia 2018 r. firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione będą opłacać wszystkie składki jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego.

Informację o numerze tego rachunku płatnik składek dostanie z ZUS listem poleconym w czwartym kwartale 2017 r. Oczywiście list dotrze do płatnika, gdy ZUS zna jego aktualny adres. Jeśli nie zgłosił zmiany danych powinien to zrobić jak najszybciej.

Ważne! Jeśli płatnik do końca grudnia 2017 r. nie otrzyma informacji o numerze rachunku składkowego albo zgubi list, powinien zgłosić się do ZUS albo zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00).

czytaj więcej


06 paź
2017

POMOC MATERIALNA DLA POSZKODOWANYCH PO PRZEJŚCIU ORKANU KSAWERY.

W związku z wydarzeniami  jakie miały miejsce w dniach 5-6 października br. na terenie województwa zachodniopomorskiego, sytuacji kryzysowej związanej z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, które spowodowały liczne straty materialne w ślad za pismem Wojewody Zachodniopomorskiego uprzejmie informujemy, że osoby poszkodowane tymi zdarzeniami mogą starać się o bezzwrotną pomoc materialną od Rządu w wysokości do 6 tysięcy złotych, a w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia domu do 100 tysięcy złotych. Środki na ten cel zostały zabezpieczone przez Rząd w przewidzianej na ten cel rezerwie budżetu państwa.

czytaj więcej