herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

Gmina Gryfino i Biblioteka Publiczna w Gryfinie zapraszają do udziału w IV wydaniu ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek która odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r. Hasło tegorocznej akcji to "RzeczpospoCzyta" - w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski skoncentrujemy się na refleksji nad początkami polskiego Gryfina, pokażmy jak wiele dróg przywiodło tu Polaków, jak też później potoczyły się ich losy.

Biblioteka Publiczna w Gryfinie zaprasza na spotkanie z trójką gryfińskich pionierów, którzy przybyli do miasta w 1945 r. trzema jakże różnymi od siebie drogami, których wspólnym mianownikiem była wojna:

Aleksandra Ogrodnik – z rodzicami, ukrywając przed nową władzą swoje pochodzenie i zasługi rodziny dla II Rzeczpospolitej;

Włodzimierz Wesołowski – przywędrował na spotkanie ze swoimi rodzicami zabranymi przez Niemców na roboty w okolice Rostocku;

Roman Grzegorek – przyjechał po latach katorgi z Kazachstanu z mamą i siostrą, jego ojciec, policjant został na nieludzkiej ziemi.

Zebrani podzielą się wspomnieniami, opowiedzą o wspólnej szkole, chwilach wesołych i smutnych, odtworzą przed nami atmosferę początków polskiego Gryfina. Spotkanie odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r., o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Biblioteki Publicznej w Gryfinie. Wstęp wolny.

Bezpośrednio po spotkaniu Oddział dla Dzieci i Młodzieży zaprasza na Indiańską Noc Bibliotek - całonocną imprezę dla dzieci. Jeśli masz od 8 do 12 lat, lubisz przygodę, zabawę i chcesz pochwalić się, że spędziłeś calutką noc w bibliotece to czym prędzej do nas przybywaj. Początek imprezy w sobotę 9 czerwca 2018 r., o godz.19.00, a zakończenie w niedzielę o godz. 9.00. Na młodych wojowników i squaw czekają atrakcje: poznamy codzienne życie Indian, horoskop indiański, tworzenie indiańskich pióropuszy, tańce plemienne, legendy indiańskie, zdobywanie indiańskich sprawności, nauczymy się języka Siuksów, a na koniec będziemy szukać ukrytego skarbu Indian. Udział w imprezie bezpłatny. Zapisy przyjmujemy w Czytelni dla Dzieci i Młodzieży do 5 czerwca z pisemną zgodą rodziców. Bliższe informacje w Oddziale Dziecięcym. Liczba miejsc ograniczona!

Tekst: Biblioteka Publiczna Gryfinie.

 

Wpisany przez: Mariusz Gralak