herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

04 mar
2018

WIECZÓR AUTORSKI ANDRZEJA KRYWALEWICZA W WIDUCHOWEJ

W dniu 28 lutego 2018 r. w sali remizy OSP w Widuchowej odbył się wieczór autorski Andrzeja Krywalewicza, który zaprezentował swoją pierwszą książkę pt. "Tam, gdzie zatrzymał sie pociąg", będącą zbiorem wspomnień pierwszych osadników przybyłych po zakończeniu II Wojny Światowej na ziemie dzisiejszego powiatu gryfińskiego. Na kartach książki znalazły się m.in. wzruszające wspomnienia mieszkanek naszej gminy Pani Marii Burchot z Widuchowej i Pani Marii Karmanowicz z Krzywina, które zaszczyciły nas tego wieczoru swoją obecnością. Autor w przepiękny sposób opowiedział o pracy nad książką oraz o swoich spotkaniach z osadnikami, podczas których spisywał ich relacje: te wzruszające i te budzące grozę. Andrzej Krywalewicz podkreślił, że miał wielkie szczęście spotkać na swojej drodze wspaniałych ludzi i dzięki nim udało mu się ocalić od zapomnienia ważny fragment historii życia naszych mieszkańców.

W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście: gospodarz gminy Anna Kusy - Kłos,  wicekurator oświaty Jerzy Sołtysiak, Ewa Dudar - radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Teresa Sadowska - Wójt Gminy Banie i Arkadiusz Rutkowski - wydawca książki.

   

Fot. Arkadiusz Rutkowski

czytaj więcej


03 mar
2018

WIDUCHOWA GOŚCIŁA XII RYCERSKI ZJAZD ZIMOWY BRACTWA MALTAŃSKIEGO

Mieszkańcy naszej gminy pod koniec lutego byli świadkami niecodziennej wizyty. Do Widuchowej zjechali wojowie i rycerze na XII Zjazd Zimowy Bractwa Maltańskiego. Swój obóz rozbili w centrum wsi. W sobotę 24 lutego członkowie Bractwa wspólnie z mieszkańcami udali się w teren aby rozegrać turniej łuczniczy. Po południu odbyło się spotkanie przy ognisku, podczas którego goście przybliżyli zebranym mieszkańcom działalność Bractwa Maltańskiego, zaprezentowali średniowieczne stroje, zbroje oraz broń używaną przez wojów i rycerzy. Mieliśmy również niepowtarzalną okazję obejrzeć pokazy walki -  pojedynki jeden na jeden i inscenizację grupową najazdu na zamek rycerski. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz użycia jednego z najstarszych typów ręcznej broni palnej - hakownicy,  w której materiał miotający - proch - zapalany był od żarzącego się lontu. Ostrzelano budynek remizy OSP, huk był duży, ale nie odnotowano żadnych strat. Po widowiskowym pokazie znaleźli się nieliczni śmiałkowie, z Panią Wójt Anną Kusy - Kłos,  którzy odważyli się wypróbować broń. Przez chwilę mogli się poczuć jak prawdziwi średniowieczni strzelcy. Dziękujemy członkom Bractwa za zorganizowanie wspaniałych atrakcji dla naszych mieszkańców i zapraszamy ponownie do gościnnej Widuchowej, tym razem na Zjazd Letni. Ta ciekawa Impreza mogła się odbyć dzięki dużej pomocy strażaków z OSP w Widuchowej, za co serdecznie dziękujemy.

czytaj więcej