herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

 

Pod kierunkiem instruktorów Studia Kulinarnego BATATY ze Szczecina 8 i 9 sierpnia kontynuowaliśmy Warsztaty Kulinarne pn. "Z rodzinnej kuchni - tradycje i smaki pierwszych mieszkańców Gminy Widuchowa". Tym razem na wspólne gotowanie do swoich świetlic przybyli mieszkańcy Krzywina i Żelechowa.  Na każde zajęcia przygotowano inne przepisy kresowej kuchni - znane naszym babciom i rodzicom dania, które również dziś, może już nie tak często, ale goszczą na naszych stołach.
W Krzywinie przygotowano następujące potrawy: barszcz biały, placki ziemniaczane z pastą z pstrąga wędzonego, parowańce z sosem owocowym i manty - pierogi gotowane na parze. Pracę wykonywano wspólnie, a po przygotowaniu dania następowała wspólna degustacja. Kulinarne spotkanie zintegrowało starsze i młodsze pokolenie mieszkańców - z rodzicami przybyły też dzieci, które chętniej niż w domu pomagały przy pracy. Przypomniały się wszystkim uczestnikom znane smaki, a nad stołami unosiły się wspaniałe zapachy podawanych, gorących potraw.

Uczestnicy warsztatów w Żelechowie swoje zadanie również wykonali wzorowo. Doskonale wyposażona kuchnia w świetlicy w Żelechowie, sprzęty, urządzenia i naczynia z pewnością ułatwiły pracę, ale to ręce naszych żelechowskich mistrzyń kuchni sprawiły, że przygotowane potrawy nie tylko pachniały i wybornie smakowały, ale także pięknie wyglądały. Na wspólny stół trafiły dania: barszcz ukraiński, kartacze (cepeliny), czeburaki i gołąbki z kaszą gryczaną i sosem grzybowym.

Na zakończenia warsztatów nie mogło zabraknąć kawy i słodkich wypieków , o które zadbały gościnne jak zawsze gospodynie z Żelechowa. Na zakończenie trzydniowych warsztatów prowadzącym Państwu Magdalenie i Błażejowi Światłym za doskonałe profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie zajęć, a uczestnikom za udział w projekcie, ogromne zaangażowanie w pracy, miłą atmosferę i smaczne potrawy podziękowali Pani sołtys Wiesława Pawłowska i Sekretarz gminy Andrzej Stachura.

Podsumowaniem projektu i warsztatów będzie specjalna publikacja poświęcona tradycyjnej kuchni pierwszych mieszkańców Gminy Widuchowa, która zostanie wydana, a następnie zaprezentowana podczas Gminnych Dożynek w Żelechowie w dniu 1 września 2018 r. Już dziś zapraszamy na doroczne święto plonów.

Wpisany przez: Andrzej Stachura