herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

26 mar
2018

UTRZYMANIE URZĄDZEŃ MELIORACJI WODNYCH

Uprzejmie informujemy, że do Wojewody Zachodniopomorskiego wpłynęło stanowisko Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia 07 marca 2018 r. znak: KOA.532.1.2018 w sprawie utrzymania urządzeń melioracji wodnych.
Ze względu na niezwykle istotne kwestie tam poruszone poniżej zamieszczamy treść
pisma do pobrania.

czytaj więcej


24 mar
2018

PRZEGLĄD PIEŚNI O OJCZYŹNIE - "TU WSZĘDZIE JEST MOJA OJCZYZNA"

Pierwszym wydarzeniem patriotycznym w Roku Jubileuszowym 2018., w którym świętujemy 100 - lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości był Przegląd Pieśni o Ojczyźnie zorganizowany w Szkole Podstawowej w Widuchowej. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaprezentowała się ponad setka młodych wykonawców - dzieci ze wszystkich placówek oświatowych w naszej gminie - przedszkolaki z Gminnego Przedszkola, dzieci z zespołu folklorystycznego "Niezabudki", uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Krzywinie i Widuchowej. Wystąpił również Zespół Ludowy "Macierzanka" z Pacholąt.

Wśród widzów przybyłych na koncert mieliśmy przyjemność gościć Wója Gminy - Panią Annę Kusy - Kłos, Wicekuratora Oświaty Jerzego Sołtysiaka, dyrektorów szkół i przedszkola, radnych, strażaków z OSP, nauczycieli, rodziców i mieszkańców gminy. W przepięknej scenerii barw i symboli narodowych młodzi i dorośli wykonawcy zaprezentowali bogaty repertuar pieśni o naszej Ojczyźnie, a niepowtarzalny nastrój i podniosła atmosfera  udzieliła się wszystkim słuchaczom.

Uczestnicy przeglądu biorący udział w przepięknej patriotycznej uroczystości otrzymali z rąk Pani Wójt okolicznościowe śpiewniki, a od organizatorów pamiątkowe medale i dyplomy. Ogromne podziękowania należą się wszystkim artystom, a w szczególności opiekunom i rodzicom młodych wykonawców oraz organizatorom uroczystości. Wszyscy uczestniczący w kolejnym już spotkaniu pokoleń mogliśmy poczuć się naprawdę Dumni z Polski. Już dziś zapraszamy do udziału w cyklu imprez artystycznych i sportowych, które zaplanowaliśmy w całym roku Jubileuszu 100 - lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. To Nasze święto i dlatego nie może Nas tam zabraknąć.

fot. Urząd Gminy, Szkoła Podstawowa i Przedszkole Widuchowa

czytaj więcej


24 mar
2018

FABRYKA WIELKANOCNYCH PISANEK W ŚWIETLICY W WIDUCHOWEJ

Sztuka zdobienia pisanek, a szczególnie z użyciem wosku pszczelego i naturalnych barwników, obecna od dawna w naszej kulturze, jest dziś umiejętnością znaną tylko nielicznym. Na szczęście są wśrod nas prawdziwe mistrzynie - nasze babcie, dzięki którym najmłodsi mogą się przekonać, że kolorowe zajączki, baranki z biszkoptu i pisanki nie muszą pochodzić wyłącznie z supermarketu. Bardzo ciekawe zajęcia zorganizowała w świetlicy wiejskiej w Widuchowej Pani Renata Roman. Pod nadzorem dorosłych powstały wykonane przez dzieci przepiękne ozdoby - wielkanocne pisanki.

Instruktorami byli rodzice oraz nieoceniona Pani Celina Rusek, której pisanki od wielu lat zdobią wielkanocne stoły i koszyczki w wielu widuchowskich domach. Wykonane samodzielnie przez najmłodszych pisanki z pewnością zajmą w tym roku honorowe miejsce na stole, a nowe umiejętności przyczynią się do zachowania tradycji wielkanocnych w naszych domach.

czytaj więcej


23 mar
2018

ANNA MARIA WESOŁOWSKA W WIDUCHOWEJ

W dniu 21 marca 2018 r. gościliśmy Panią Sędzię Annę Marię Wesołowką, która przyjechała do Widchowej na zaproszenie Wójt Anny Kusy - KłosMarii Woźniak - Kierownika GOPS w Widuchowej. Znana z popularnego serialu emitowanego przez telewizję TVN Pani Sędzia spotkała się z uczniami, rodzicami i nauczycielami dzieląc się wiedzą i swoim zawodowym doświadczeniem związanym z przestępczością nieletnich. Przez 28 lat orzekała w najtrudniejszych sprawach karnych związanych m.in. z przestępczością zorganizowaną jako sędzia Sądu Okręgowego w Łodzi. Jest społecznym doradcą Rzecznika Praw Dziecka, współautorką ustawy o świadku koronnym, inicjtorem powstania przyjaznych pokojów przesłuchań dla dzieci, a także wprowadzenia edukacji prawnej do szkół. Wydała poradnik prawny „Bezpieczeństwo Młodzieży” i od wielu lat spotyka się z młodzieżą i dorosłymi prowadząc w całej Polsce wykłady z zakresu praw dziecka i przemocy w rodzinie.

 

czytaj więcej