herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

Jarmark Widuchowski to największa impreza kulturalna w naszej gminie, która odbywała się zawsze na początku wakacji, od lat w tym samym miejscu, na placu i w parku obok remizy OSP w Widuchowej. W tym roku odbyła się już XXII edycja festynu. Od trzech lat Jarmark jest imprezą dwudniową. Rozpoczyna się w piątkowy wieczór na widuchowskim nabrzeżu klimatyczną imprezą rodzinną przy dobrej muzyce. W sobotę z rana zapraszamy nad Odrę dzieci z rodzicami do wspólnej zabawy z mnóstwem atrakcji, gier i konkursów. Główna część Jarmarku to festyn dla mieszkańców gminy i gości z wieczornym blokiem  muzycznym, na którym gościmy solistów i zespoły muzyczne z Gwiazdą wieczoru. Kiedy trzy lata temu Wójt Anna Kusy - Kłos zaproponowała nową formułę Jarmarku z naciskiem na powrót nad Odrę, na nabrzeże, do miejsc dawnej świetności miasta, które tętniły życiem - mieszkańcy i goście przyjęli pomysł z entuzjazmem.
Dziś  Jarmark Widuchowski w nowej odsłonie przyciąga tłumy uczestników, na których czeka różnorodność atrakcji i form spędzania czasu wolnego, najlepsze gwiazdy muzyki z precyzyjnie dobranym repertuarem, a ponadto wspaniała oferta gastronomiczna i handlowa, profesjonalna obsługa techniczna i medialna. 

Na tegorocznym Jarmarku gościliśmy wielu artystów, którzy stworzyli wspaniałe muzyczne widowisko i dostarczyli rozrywki na najwyższym poziomie. Wystąpilii profesjonalni DJ-e, uczniowie widuchowskich szkół, grupa Coolers, Kubas, Norbi oraz Gwiazda Wieczoru Krzysztof Krawczyk.

Dla rodzin i dzieci przygotowano wiele atrakcji m.in. pokazy walk średniowiecznych wojów, warsztaty ceramiczne, konkursy sprawnościowe, zamki dmuchane i wesołe miasteczko.

Bez wątpienia atrakcją dla mieszkańców Widuchowej i nie tylko, była prezentacja i promocja albumu autorstwa Janusza Kulki "Powróćmy do Widuchowej jak za dawnych lat". Wszyscy mogli otrzymać bezpłatny egzemplarz albumu ze specjalną dedykacją autora. Publikacja została opracowana przez Gminę Widuchowa dzięki dofinansowaniu ze środków UNII EUROPEJSKIEJ w ramach poddziałania 19.2 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Jarmarkowi towarzyszyły również zawody sportowe o Puchar Wójta Gminy Widuchowa: turniej piłki nożnej zorganizowany przez Pogoń Szczecin Football Schools oraz turniej piłki siatkowej.  Bractwo Kurkowe z Gryfina zorganizowało pokaz broni oraz  konkurs strzelecki.

Stałym, tradycyjnym elementem Jarmarku Widuchowskiego jest Alejka Rękodzielników, w której swoje stragany rozkładają artyści i twórcy ludowi oraz rzemieślnicy i rękodzielnicy. W tym roku w ofercie znalazły się m.in. wyroby kulinarne, biżuteria, ceramika, wyroby góralskie, poduszki i torby ekologiczne, żywność ekologiczna, miody.z pasieki widuchowskiej, koktajle, ciasta domowe, fit batoniki. W bogatej  ofercie gastronomicznej każdy uczestnik znalazł swoje ulubione potrawy i napoje - były m.in.: potrawy z grilla, pieczeń z dzika, zupa rybna, grochówka strażacka, gofry, wata cukrowa, lody popkorn i napoje.

Wyjątkowa publiczność i goście mile spędzili czas podczas dwudniowego Jarmarku, a w sobotnią noc zabawa przy muzyce trwała do białego rana. Dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok!


Jarmark Widuchowski został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej,  budżetu gminy Widuchowa i sponsorów.

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.2
„Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020


Fotografie: Józef Misiun (chojna24.pl). Piotr Waydyk, UG Widuchowa

 

 

Wpisany przez: Andrzej Stachura