herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

Jak co roku w ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie przygotowują przedstawienie Jasełek. Zwyczaj inscenizacji przedstawiającej historię narodzin Zbawiciela,  jego prześladowania przez Heroda, pojawienie się Gwiazdy Betlejemskiej i  pokłon Trzech Króli wywodzi się z XIII wieku, a do Polski dotarł z Włoch na przełomie XIV i XV wieku. Początkowo postacie Marii, Józefa, Heroda były nieruchome, z czasem w Jasełkach zaczęli występować ludzie. W inscenizacji oprócz postaci biblijnych pojawiły się też zwierzęta i pasterze, a także postacie historyczne. Widowisko nabrało charakteru przedstawienia ludowego, gdzie teksty mówione były gwarą, a oprócz kolęd śpiewano pastorałki i pieśni ludowe o tematyce bożonarodzeniowej.

W tym roku przygotowano piękne inscenizacje jasełkowe w Szkole Podstawowej w Widuchowej i Krzywinie, które przedstawiono dla dzieci i dorosłych. Jak zawsze zadbano o wspaniałą scenografię, piękne stroje, odpowiednie rekwizyty i niezapomniany nastrój, który udzielił się wszystkim biorącym udział w przedstawieniu.

Występujący aktorzy z przejęciem odgrywali swoje role, a występom towarzyszyły najpiękniejsze polskie kolędy. Dzięki pracy i zaangażowaniu uczniów, rodziców i opiekunów mieliśmy po raz kolejny możliwość uczestniczenia w wydarzeniu głęboko zakorzenionym w naszej polskiej tradycji. Przedstawienia Jasełek były także okazją do spotkania mieszkańców i złożenia sobie wzajemnie świątecznych życzeń. Dziękujemy i życzymy dzieciom, rodzicom, mieszkańcom gminy i wszystkim gościom spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w Nowym Roku.

Wpisany przez: Andrzej Stachura