herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

W piątek 25 września w Zespole Szkół w Widuchowej rozpoczął się X Jubileuszowy Tydzień Żurawia. Zjawiło się wielu znakomitych gości, między innymi: Wójt Gminy Widuchowa Anna Kusy-Kłos, Wicemarszałek  województwa  zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa, Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Dorota Janicka, Starosta gryfiński Wojciech Konarski, Burmistrz Cedyni  Gabriela Kotowicz, Burmistrz Morynia Józef Piątek. Swoją obecnością zaszczycili nas również licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy, którzy z przyjemnością obejrzeli występy uczniów. Największe oklaski zebrała klasa III a wraz z wychowawczynią Jolanta Berowską. Uczniowie przenieśli nas w zaczarowany świat żurawi, przygotowali inscenizację pt.,,Z rytmem żurawi”.

Dalsza część święta miała miejsce 26 września w Marwicach. Było wiele stoisk z ekologicznymi przysmakami, gry i zabawy dla dzieci, warsztaty plastyczne prowadzone przez stowarzyszenie Nadodrzańskie Klimaty, barwny korowód, występy zespołu Borzymianki i wiele innych atrakcji. Największą liczbę uczestników przyciągnęła gra terenowa „Tropem żurawi” zorganizowana przez Stowarzyszenie Inicjatyw Wszelakich Alterno. Wystartowało 14 drużyn, które miały do pokonania 8 kilometrową trasę, z różnymi zadaniami do wykonania. Gra podobała się wszystkim uczestnikom- dużym i małym uczestnikom wywołała wielkie emocje.

Po grze terenowej odbyły się prezentacje Dominika Smulskiego, Piotra Rosińskiego i gościa zaproszonego Marka Schillera - regionalisty z Dębna. Wielkie oklaski zebrał również występ Piotrka Rosińskiego z Pawłem Wróblem, którzy zaprezentowali autorskie utwory na gitarę, ukulele i akordeon. Wieczorem, przy ognisku, została nagrana piosenka, która będzie podkładem do filmu-teledysku z imprezy.

Wójt Gminy Widuchowa Anna Kusy-Kłos składa szczególne podziękowania za pomoc w organizacji imprezy, Dyrekcji Zespołu Szkół w Widuchowej, Stowarzyszeniu Inicjatyw Wszelakich Alterno, Stowarzyszeniu Nadodrzańskie Klimaty, Małgorzacie Jóźwiak sołtysowi sołectwa Marwic oraz Radzie Sołeckiej, strażakom z OSP Krzywin, Edycie i Cezaremu Szczupakom za udostępnienie terenu pod alterniański namiot i wszystkim osobom, którzy włączyli się do uświetnienia tego święta.