herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

* Kliknij na zdjęcie, aby otworzyć galerię

Tegoroczne Dożynki Gminne odbyły się 12 września 2015 r. w  Widuchowej. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 13.00 Dziękczynną Mszą Św. w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Widuchowej, którą celebrował Ks. Proboszcz Parafii Widuchowa Tadeusz Krajewski wraz ze wszystkimi księżmi z poszczególnych parafii z  Gminy Widuchowa. Podczas uroczystej Mszy Św. Starostowie Dożynek Gminnych Pani Małgorzata Wilk z Krzywina i  Pan Stanisław Kurcz z Lubiczyna przekazali na ręce Wójta Gminy Widuchowa Anny Kusy-Kłos tradycyjny bochenek chleba, którym w dalszej części uroczystości wspólnie podzielili się ze wszystkimi uczestnikami Dożynek. 

Straż honorową przy ołtarzu pełniły trzy poczty sztandarowe z wszystkich jednostek OSP- Widuchowa, Krzywin, Ognica. Po Mszy Św. wszyscy uczestnicy dożynek gminnych wraz z zespołem ludowym „Macierzanka”, udali się korowodem na miejsce biesiady dożynkowej.


Po występie zespołu Ludowego „Macierzanka” Wójt Gminy Widuchowa Pani Anna Kusy-Kłos, w obecności Przewodniczącego Rady Gminy Widuchowa Bogdana Kosmalskiego,  powitała wszystkich mieszkańców i zaproszonych gości, a wśród nich Starostę gryfińskiego Wojciecha Konarskiego, ks. Proboszcza Parafii Widuchowa Tadeusza Krajewskiego, oraz organizatorów dożynek Sołtysa Sołectwa Widuchowa Janusza Wełpę i Radę Sołecką.


Podczas uroczystości odbyły się konkursy: na Naj...Wieniec Dożynkowy Sołectw Gminy Widuchowa, w którym udział wzięło 11 wieńców. Każdy wieniec wygrał i został nagrodzony w następujących kategoriach:

 • Najbardziej lotny wieniec dożynkowy– Sołectwo Dębogóra
 • Najwyższy wieniec dożynkowy – Sołectwo Żarczyn i Marwice
 • Najbardziej niezatapialny wieniec dożynkowy - Sołectwo Żelechowo
 • Najcięższy wieniec dożynkowy - Sołectwo Widuchowa
 • Najbardziej owocowo-warzywny wieniec dożynkowy– Sołectwo Krzywin
 • Najbardziej patriotyczny wieniec dożynkowy– Sołectwo Lubicz
 • Najbardziej złoty wieniec dożynkowy - Kłodowo
 • Najbardziej tradycyjny  wieniec dożynkowy Sołectwo Bolkowice
 • Wieniec zawierający najwięcej zbóż, warzyw i owoców – Sołectwo Ognica
 • Najbardziej kwietny wieniec dożynkowy– Sołectwo Pacholęta

Następnie odbył się konkurs na najładniejsze stoisko wiejskie promujące sołectwo, w którym udział wzięło 5 sołectw: Sołectwo Widuchowa, Sołectwo Pacholęta, Sołectwo Krzywin, Sołectwo Żarczyn i Sołectwo Dębogóra, wszystkie sołectwa również zostały nagrodzone. Komisja konkursowa wyłoniła także zwycięzców konkursu na najfajniejszą babkę w gminie:

 • I miejsce - Sołectwo Pacholęta
 • II miejsce –Sołectwo Bolkowice
 • III miejsce – Sołectwo Lubicz

Odbył sie także turniej sołectw, który poprowadził Pan Ryszard Matecki, w którym wygrało Sołectwo Ognica. Jeszcze raz gratulujemy.

Przedszkolaki z Gminnego Przedszkola w Widuchowej przygotowane przez wychowawczynie Małgorzatę Furman i Annę Sojka-Durejko wzięły udział w części artystycznej dożynek i zaprezentowały swój repertuar. Prezentacja ubranych w kolorowe chusty przedszkolaków z grupy Smerfów i Pszczółek zgromadziła pod sceną dużą grupę widzów, którzy gromkimi brawami podziękowali młodym artystom za widowiskowy występ. Na scenie zaprezentowała się także solistka grupy tanecznej HIPNOSIC Marcelina Dziuba i wokalistka Małgorzata Mlak.


O godzinie 19.00 publiczność  zgromadzoną przed sceną rozgrzał Michał Gielniak. Gwiazdą Gminnych Dożynek Widuchowa 2015 był discopolowy zespół Mejk. Uroczystości dożynkowe w atmosferze przyjaznej biesiady zakończyły się zabawą taneczną do białego rana, którą poprowadził  DJ Paul Sleeven.