herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

Zmarł Hermann Specht - wieloletni burmistrz partnerskiego miasteczka Gehrde w powiecie Osnabrück (Dolna Saksonia).
Pogrzeb Hermanna Spechta odbędzie się 04 lutego br o godz. 11.00 w Gehrd

Dzięki jego osobistemu zaangażowaniu w 1999 r. Gehrde podpisało z Widuchową umowę o współpracy. Objęła ona m.in. szkoły i przedszkola oraz rolników. W 2002 r. podpisano umowę między Szkołą Podstawową i Gimnazjum w Widuchowej oraz Szkołą Podstawową w Krzywinie a Szkołą Podstawową w Gehrde. Owocem było wiele wzajemnych wizyt uczniów.
Współpraca dotyczyła także strażaków, sportowców, twórców ludowych i kół gospodyń wiejskich. Kontakty miały też wymiar charytatywny. Przez wiele lat przed Bożym Narodzeniem mieszkańcy Gehrde przywozili prezenty dla najbardziej potrzebujących dzieci ze szkół w Widuchowej i Krzywinie. Fundacja Tovarishch dostarczyła niepełnosprawnym m.in. wózki inwalidzkie, chodziki, elektryczne łóżka, materace, windy łazienkowe.
W 2008 roku podczas Jarmarku Widuchowskiego nadano honorowe obywatelstwo burmistrzowi Spechtowi. Był to pierwszy taki tytuł nadany w Widuchowej.
Opisuje to Gazeta Chojeńska: „Dla niemieckiego gościa było to całkowite zaskoczenie i przyjął to wyróżnienie ze łzami w oczach, zapewniając o dalszej współpracy i sympatii dla polskich przyjaciół. Wójt Michał Lidwin dodał, że był całkowicie przekonany o tym, iż legitymacja nr 1 należy się Spechtowi, bo kilkunastoletnia owocna współpraca w różnych dziedzinach to zasługa burmistrza, który był jej orędownikiem i głównym motorem”. Na zakończenie wójt Lidwin powiedział do wyróżnionego gościa: „Zapraszam jak najczęściej do nas, zawsze będziesz pierwszy wśród pierwszych”.

Wpisany przez: Mariusz Gralak