herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

06 wrz
2016

BEZPIECZNE GRZYBOBRANIE 2016

Okres lata i wczesnej jesieni to raj dla miłośników grzybów. Grzyby, ze względu na wybitne walory smakowe i zapachowe, są cenionym produktem spożywczym. Niewielką wartość odżywczą rekompensują zawartością wielu różnych soli mineralnych i witamin. Spożywane na ciepło, marynowane, suszone, czy też w postaci przypraw, są niezastąpionym elementem tradycyjnej kuchni polskiej. Każdy medal ma jednak dwie strony. Prawie wszystkie rodziny grzybów mają swoich trujących przedstawicieli. Co roku odnotowuje się śmiertelne przypadki zatruć spowodowane grzybami. Trucizny zawarte w grzybach należą do najsilniej działających w przyrodzie.

czytaj więcej


29 sie
2016

GMINNE DOŻYNKI W KRZYWINIE

Gospodarzem Gminnych Dożynek, które odbyły się 27 sierpnia 2016 r. był Krzywin. Mieszkańcy sołectwa ostatni raz organizowali gminne obchody święta plonów w 2009 r. i dlatego z ogromym zaangażowaniem przystąpili do przygotowań, aby ponownie gościć w Krzywinie rolników i mieszkanców gminy na uroczystościach dożynkowych oraz na okolicznościowym festynie.

Dożynki w Krzywinie przebiegły w zgodzie z wielowiekową tradycją: początek uroczystości miał charakter religijny, nie zabrakło też elementów folkloru w postaci korowodu prowadzonego przez kapelę ludową, wieńców i ozdób dożynkowych, a także ceremonialu dożynkowego z poświęceniem chleba, przekazaniem go gospodarzowi gminy przez starostów dożynek i w końcu wspólnym dzieleniem się chlebem. Na koniec, także zgodnie z tradycją, wszyscy uczestnicy dożynek spotkali się na festynie ludowym przy bogato zastawionych stołach, na których królowaly wiejskie potrawy i chleb z tegorocznych zbiorów, a na scenie rozbrzmiewały ludowe pieśni w wykonaniu kapeli BOROWINY z Trzcińska-Zdroju. Nie zabrako także innych atrakcji dla dzieci i dorosłych, wystąpiła z koncertem gwiazda wieczoru, a po niej zorganizowano zabawę taneczną do białego rana.

czytaj więcej


26 sie
2016

CZŁONKOWIE MDP NA DECATHLONIE 2016 W KRAKOWIE

W dniach 21-24 sierpnia członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych z terenu  Gminy Widuchowa wspólnie z Wójtem Gminy Widuchowa Anną Kusy-Kłos i radnym Markiem Borutą uczestniczyli na zaproszenie Jerzego Chrabeckiego w Integracyjnych Sportowych Spotkaniach Przyjaciół - Decathlon 2016, który tym razem odbył się w Krakowie.

czytaj więcej


12 sie
2016

KONSULTACJE SPOŁECZNE PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA DYREKTORA RZGW W SZCZECINIE

W związku z zakończeniem prac nad sporządzeniem projektu rozporządzenia w sprawie ustalenia warunków korzystania z wód zlewni Międzyodrze - Zalew Szczeciński - Wyspy Wolin i Uznam z projektem prognozy oddziaływania na środowisko Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie informuje, że w dniach od 10 sierpnia do 2 września 2016 r. przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne przedmiotowych dokumentów podczas spotkań, na które zaprasza chętnych.

czytaj więcej