herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – cykl wydarzeń promujących czytelnictwo i biblioteki. Mają one na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W związku z tą akcją, a także przypadającym w tym roku 70-leciem istnienia Biblioteki Publicznej w Gryfinie, zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i skorzystania z naszej oferty.

W programie tegorocznego Tygodnia Bibliotek m.in.:
- kiermasz książek pt.: Książka za złotówkę (trwa przez cały tydzień, w godzinach otwarcia biblioteki)
- 10 maja, godz. 17.00, sala konferencyjna - "Kobiety na trzech kontynentach" spotkanie z Piotrem Kowalczykiem - geografem, geologiem i pilotem wycieczek. Jego publikacje ukazują się w wielu magazynach podróżniczych, jest też autorem serwisu Globtroterzy.net oraz projektu Afrykazachodnia.pl. Piotr Kowalczyk to ponadto miłośnik kultury Azji i podróży do miejsc poza utartymi szlakami.

"Kobiety na trzech kontynentach" to historie z życia kobiet spotkanych podczas podróży w odległe i odmienne kulturowo miejsca na świecie. Podczas prelekcji poznamy m.in. Pakistan z jego obrosłą mitami islamską rzeczywistością. Odwiedzimy też saharyjskie miasteczko w Mauretanii – państwo tranzytowe w drodze do Czarnej Afryki, gdzie jednak warto się zatrzymać. W Kambodży podpatrzymy rodzinę, która zajmuje się łapaniem i sprzedażą ptaszników z pobliskiej dżungli.

- 11 maja, godz. 12.00, parking przed biblioteką - NIE DO WIARY! W BIBLIOTECE KRYJĄ SIĘ CZARY (Spektakl promujący czytelnictwo) w wykonaniu Teatru Edukacji i Profilaktyki „MASKA” z Krakowa.

Pewnego dnia, Tomek postanawia zostać czytelnikiem miejscowej biblioteki. Z uśmiechem na twarzy otwiera wrota prowadzące do czytelni, w której przeżyje przygodę swojego życia. Mały chłopiec wkrótce poznaje też panią bibliotekarkę Sowę, opiekującą się drogocennymi tomami od wielu lat. Tomek zakłada kartę i widzi, że zapisane są na niej słowa pewnego zaklęcia. Chłopiec szybko orientuje się, że w bibliotece działa magia, która prowadzi go do bardzo starej księgi. Bajka w niej zapisana dzieje się naprawdę, dzięki czemu, młodzieniec poznaje nowych przyjaciół. Niestety okazuje się, że część druku jest zamazana… Tajemnicza biblioteka, zapomniana opowieść, magiczny świat- czy Tomkowi oraz dzieciom uda się opowiedzieć tę bajkę do końca? A może stworzą całkiem nową historię?

- 11 maja, godz. 17.00, parking przed biblioteką – spektakl pt.: „Maruczella” w wykonaniu Teatru Nikoli z Krakowa. Teatr Nikoli, laureat licznych nagród i wyróżnień teatralnych, założony został w Kijowie (początkowo pod nazwą Biały Klaun) w 1990 roku przez Mikołaja Wiepriewa, reżysera i aktora z Rosji. Funkcjonuje w Polsce od 1991 roku. Łączy w sobie elementy pantomimy, teatru ruchu, akrobatyki, komedii oraz tańca współczesnego. W swoim repertuarze posiada zarówno spektakle sceniczne jak i plenerowe. Ich różnorodna forma, bogactwo treści oraz duża dawka pozytywnej energii i humoru, jaką ze sobą niosą sprawia, że adresatami twórczości teatru Nikoli jest publiczność w różnym wieku.

- 11 maja, Literacki Plac Zabaw:
- zagadkowe koło fortuny
- bajkowy quiz familijny
- pojedynek na pokręcone opowieści
- mega gry planszowe
- strefa gier sportowych
- kredowe rysowanie

Wpisany przez: Mariusz Gralak