herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

Gminne Dożynki 2015 przeszły już do historii. To dzień szczególny, w którym doceniając trud całorocznej, ciężkiej pracy rolników dziękujemy za szczęśliwe i obfite zbiory. W sobotę 12 września po wielu latach oczekiwań mieszkańców obchody święta plonów odbyły się w miejscowości Widuchowa. Jeszcze rok temu nikt nie wierzył, że to w ogóle jest możliwe. Dziś mam ogromną satysfakcję, że postanowiłam powierzyć organizację gminnych dożynek Radzie Sołeckiej i społeczności Widuchowej. Dzięki determinacji wielu osób i pracowników Urzędu Gminy zdołaliśmy zaplanować, przygotować i przeprowadzić naprawdę duże przedsięwzięcie, gdyż zarówno wyzwanie jak i oczekiwania były ogromne. Efekt tych prac ocenią nasi mieszkańcy i goście licznie przybyli do Widuchowej.

Mnie ogromnie zaskoczyła bardzo pozytywna reakcja mieszkańców, którzy z rozrzewnieniem wspominali dawne czasy, a dziś ponownie mogli uczestniczyć w uroczystej Mszy św. dożynkowej w kościele parafialnym w Widuchowej i barwnym korowodzie z wieńcami dożynkowym prowadzonym przez starostów z udziałem pocztów sztandarowych ochotniczych straży pożarnych, przedstawicieli sołectw i mieszkańców. Staraliśmy się połączyć w jednym miejscu i czasie tradycję z nowoczesnością - ceremoniał dożynkowy, występ zespołu ludowego, stragany z wiejskimi przysmakami oraz występy wokalne dzieci i artystów estradowych. Cieszy mnie fakt, że w tegoroczne obchody włączyły się rady sołeckie naszej gminy, które wspólnie ze swoimi mieszkańcami przygotowały przepiękne wieńce dożynkowe, stoiska promocyjne, wspaniale dania kuchni regionalnej oraz wzięły udział w konkursach i turnieju sołectw.

To dla Państwa - mieszkańców naszej gminy i wszystkich gości – pracowała od kilku tygodni wspaniała i liczna grupa zaangażowanych i bezinteresownych osób, którzy włożyli w przygotowanie i przeprowadzenie dożynek nie tylko swoje pomysły i czas, ale przede wszystkim ogromne serce. Za to wszystko i jeszcze więcej należą się organizatorom podziękowania i wyrazy najwyższego uznania. Z całego serca dziękuję sołtysom i radom sołeckim, starostom dożynek, proboszczom i księżom, członkom stowarzyszeń, przedsiębiorcom, rękodzielnikom i artystom oraz wszystkim, dzięki którym ten radosny, świąteczny dzień pozostanie na długo w pamięci.

Szczególne podziękowania składam sponsorom. Są to: Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A., KORCZBUD Robert Korczyński – Widuchowa, Pokoje gościnne „Aga” – Agnieszka Madej – Widuchowa, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Stodoła Magdalena  i  Michał Mlak-Widuchowa, Market Budowlany Dom I Ogród Skład Budowlany „Mrówka”- Gryfino Remigiusz Beczer, Gospodarstwo Agroturystyczne „Frykas” Edyta i Cezary Szczupak – Marwice, Hurtownia Gryf-Hurt       -Krzysztof Kłos - Gryfino, Błażejówka.pl, Yogo Factory - Grzegorz Matlak, Sklep Spożywczo -Przemysłowy Jan Nycz – Widuchowa, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Agnieszka Senko – Widuchowa, Firma AUTO-TAKT DIESEL-SERVICE Łachut Waldemar, Zakład Fryzjerski "Crinisstudio" Agnieszka Radaszewska, „Inez" Salon Fryzjersko-Kosmetyczny Inez Korba-Sowińska, Domi-Mebel" Tomasz Marzec, Firma „Nicol” Aldona i Krzysztof Szmelcuch, Armarol Gospodarstwo Lubiczyn Sp z o o Stanisław Kurcz, Zakład Stolarski Sulowski Czesław – Widuchowa, Nadleśnictwo Gryfino, Mieczysława Forma Sklep spożywczo – przemysłowy Marwice, Pająk Plandeki-Innowacje-Namioty Szczecin, Koło Łowieckie ŻUBR, Koło Łowieckie BIELIK, Koło Łowieckie ŁOŚ, Janusz Kulka, Wójtowicz Marianna, Iwona Korba, Marek Budziak, Henryk Karmanowicz, Agata Beczer, Sebastian Chwalewski, Daria Piasecka, Sklep Wielobranżowy Kamila – Gryfino, Marek Smętek, Jarosław Smętek, Cezary Kubicki, Sklep u „Marii” – Widuchowa, Piekarnia Widuchowa - Mateusz Frątczak, Firma „Meteor’ ze Strzałkowa, Przedsiębiorstwo handlowo-usługowe BESTT Bieniasiewicz, Ratajczak, Dobropolski.

Za życzliwość, pomoc i współpracę dziękujĘ Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Filia Gryfino, dostawcy energii Enea Operator, Januszowi Szymańskiemu, Piotrowi Kobusiakowi, Zenonowi Pięcie, Henrykowi Piaseckiemu, Dariuszowi Romanowi, Małgorzacie Tylutkiej, Michałowi Potepie, Barbarze, Dariuszowi i Grzegorzowi Filipiakom, Kazimierzowi i Elżbiecie Krawczykom, Wiesławowi Owczarkowi, Pawłowi Kurczowi, Paniom za pomoc przy przygotowaniu grochówki, Sołtysom i Radom Sołeckim za aktywny udział i wspaniałą sportową rywalizację w konkursach sołeckich.

Serdeczne podziękowania i wyrazy uznania składam Stowarzyszeniu „Nadodrzańskie Klimaty”, Barbarze Szczawik, oraz wszystkim rękodzielnikom, Pawłowi Sławińskiemu, Bogusławowi Krawczykowi, Pawłowi Wróblowi, Magdalenie Puzik, Magdalenie Łapińskiej, Ryszardowi Mateckiemu.

Za promocję imprezy dziękuję Gazecie Chojeńskiej–Robertowi Ryssowi, portalowi informacyjnemu  e-widuchowa - Piotrowi Waydykowi, portalowi Chojna 24.pl – Pawłowi Sławińskiemu, portalowi igryfino.pl- Andrzejowi Kordylasińskiemu. Pragnę także gorąco podziękować za udział i pomoc w sprawnym przebiegu dożynek Państwu radnym, rolnikom, sportowcom, pracownikom Urzędu Gminy i Zakładu Gospodarki Komunalnej w Widuchowej.

Wójt Gminy Anna Kusy-Kłos