herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

Gmina Gryfino, Gryfiński Dom Kultury oraz Biblioteka Publiczna w Gryfinie, zapraszają na spektakl Warszawskiego Teatru Oratorium „Wywózki, łagry, Katyń”.
17 września 1939 rozpoczęła się najtragiczniejsza w czasach nowożytnych, część historii polskich Kresów. Wkroczenie armii sowieckiej na teren Polski pociągnęło za sobą serię metodycznie przygotowanych represji, aresztowań oraz masowych wywózek Polaków na Wschód. Społeczność Sybiraków jest bardzo aktywna na ziemi gryfińskiej. Często w rozmowach w rozmowach z nimi słyszymy, że doświadczenie jakie przyszło im przeżyć podczas tej gehenny jest nie do przekazania ludzką mową.

Z myślą o nich Gmina Gryfino zaprosiła do Gryfińskiego Domu Kultury warszawski Teatr Oratorium ze spektaklem „Wywózki, łagry, Katyń”. Scenariusz, wg pomysłu Bogdana Śmigielskiego, stworzyła Danuta Nagórna, kresowianka, aktorka warszawskich scen teatralnych, telewizyjnych i filmowych, reżyserem jest Jarosław Witaszczyk, polski aktor filmowy i teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im Ludwika Solskiego.
Spektakl odbędzie się 3 listopada 2017, w gryfińskim kinie Gryf, ul. Szczecińska 17, o godz. 17.00. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Wywózki, łagry, Katyń

Twórcy spektaklu:
Scenariusz wg pomysłu Bogdana Śmigielskiego: Danuta Nagórna
Reżyseria: Jarosław Witaszczyk
Muzyka: Wojciech Kostrzewa
Wizualizacje: Maciej Fryszer
Reżyseria świateł: Karol Getler
Kierownictwo produkcji: Lidia Sadowska
Koordynacja: Magdalena Sasal
Konsultacje: dr Ewa Kowalska

Obsada:
Danuta Nagórna, Jarosław Witaszczyk oraz Jacek Dziołak (klarnet)

Autorzy tekstów zawartych w spektaklu w kolejności prezentacji:
Bogdan Śmigielski, Czesław Miłosz, Anna Kosmowska, Feliks Konarski (Ref-Ren), Anatol Krakowiecki, Beata Obertyńska, Franciszek Minota, Józef Mackiewicz, Zbigniew Herbert, Czesław T. Niemczyński, Ks. Zdzisław Peszkowski

Produkcja:
Agencja Artystyczna Varsovia Art

Spektakl pt. „Wywózki, łagry, Katyń” opowiada o historii i genezie sowieckiej zbrodni. Jest to hołd złożony więźniom łagrów i ofiarom zbrodni katyńskiej. Przedstawienie w warstwie literackiej i wizualnej oparte jest na materiałach faktograficznych. Tłem spektaklu jest specjalnie skomponowana muzyka grana na żywo oraz wizualizacja stworzona z archiwalnych zdjęć, fragmentów filmów i animacji. To lekcja historii w formie teatralnej. Edukacyjny spektakl poetycko-muzyczny adresowany tak do młodzieży szkolnej, jak i do wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą problematyką zbrodni Katyńskiej w tym do środowisk Rodzin Katyńskich.

PREMIERA  odbyła się 10 kwietnia 2016 r. o 17.30 w Teatrze Oratorium. To wyjątkowe pierwsze przedstawienie zaszczycili swoją obecnością m.in. Prof. Zbigniew Wawer - Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, który powitał premierową publiczność, Burmistrz Dzielnicy Praga Północ Miasta Stołecznego Warszawy - Wojciech Zabłocki oraz ks. Inspektor dr Andrzej Wujek SDB.

„Przedstawienie jest niezwykłym połączeniem wspomnień, listów więźniów oraz późniejszych wierszy z wstrząsającymi historycznymi faktami ludobójstwa na terenach ZSRR w czasie II wojny i tuż po niej. Idealne zgranie prostych środków wyrazu - gry aktorów, przejmujących obrazów w tle i specjalnie skomponowanej muzyki, wywarły na mnie ogromne wrażenie. Wyrazy szczególnego uznania dla Pani Danuty Nagórnej oraz Jarosława Witaszczyka, którzy z perspektywy różnych postaci bardzo wiarygodnie przekazywali świadectwa tych, którzy w swoim imieniu mówić już nie mogą. Cieszę się, że mogłam je usłyszeć, aby lepiej pojąć sercem gehennę ofiar sowieckich łagrów i zbiorowych morderstw, których z pewnością nie da się ogarnąć umysłem. Polecam wszystkim dla ożywienia naszej wspólnej narodowej pamięci.”

                                                                      Agnieszka Wyszomirska,  biuletyn Bazylika, 17.04.2016

Wpisany przez: Mariusz Gralak