herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

Reaktywowana strzelnica wojskowa w Widuchowej była w niedzielę 17 września 2017 r. miejscem Otwartych zawodów strzeleckich zorganizowanych wspólnie przez 1. Szczeciński Klub Strzelecki oraz Bractwo Kurkowe "Gryf" z Gryfina. Obecnie strzelnica, z której korzystają członkowie stowarzyszeń strzeleckich i myśliwi  została urządzona do strzelania z dystansu 100 m. Dorośli uczestnicy dzisiejszych zawodów strzelali na dystansie 15 m z broni krótkiej  TT 7.62x2 TT 7,62x25 (pistolet samopowtarzalny konstrukcji radzieckiej - wzór 1933), a dla dzieci zorganizowano stanowisko strzeleckie z małokalibrowym pistoletem TT. Pogoda dopisała, na strzelnicę przybyło wiele zainteresowanych osób z Gryfina i Szczecina, a także mieszkańcy gminy Widuchowa z Panią Wójt Anną Kusy - Kłos, która wzięła udział w zawodach strzeleckich. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich gości wystawę broni krótkiej, długiej i myśliwskiej. Można było obejrzeć umundurowanie, amunicję oraz historyczne i wspólczesne egzemplarze broni używane m.in. w polskiej i amerykańskiej armi. Broń prezentowana na wystawie pochodzi z prywatnych kolekcji członków Klubu strzeleckiego, ale jak zapewniali nas organizatorzy, jest w pełni sprawna i gotowa do użycia. Dla zwiedzających wystawę i uczestników zawodów strzeleckich zorganizowano ognisko i przygotowano kiełbaski.

Uczestnicy zawodów przy wejściu na teren strzelnicy rejestrowali się oraz otrzymywali tarcze strzeleckie. Każdy przed zawodami odbył indywidualnie krótkie szkolenie z obsługi broni i podstaw bezpieczeństwa w czasie strzelania. Instruktor uczył jak podpiąć magazynek, przeładować broń, celować i oddawać strzały oraz zapoznał z podstawowymi komendami wydawanymi na strzelnicy.

 

Strzelanie odbywało się na czterech stanowiskach dla dorosłych oraz stanowisku dla dzieci, dlatego też do strzelania ustawiła się długa kolejka zawodników. Warto było czekać i bez względu na wynik każdy uczestnik wracał ze strzelania pełen wrażeń. Liczną grupę zawodników stanowiły kobiety i dzieci, co świadczy o tym, że strzelać może każdy i odrobina adrenaliny nikomu nie zaszkodzi. Zawody w Widuchowej to dla dzisiejszych uczestników nowa i ciekawa forma spędzenia wolnego czasu, zwłaszcza że organizatorzy w interesujący sposób potrafią "godzinami" opowiadać o swojej pasji, a zarówno Szczeciński Klub Strzelecki, jak i Bractwo Kurkowe chętnie przyjmą w swoje szeregi nowych członków. Jak zapowiedzieli, po pierwszej udanej imprezie odbędą się także następne zawody o charakterze otwartym, na które zaproszenie mają wszyscy chętni, a szczególnie mieszkańcy Widuchowej i okolic.

Zobacz także:

Była wojskowa strzelnica otwarta,
Bractwo Kurkowe uruchomiło w Widuchowej strzelnicę.

Wpisany przez: Andrzej Stachura