herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

Gospodarzem Gminnych Dożynek, które odbyły się 27 sierpnia 2016 r. był Krzywin. Mieszkańcy sołectwa ostatni raz organizowali gminne obchody święta plonów w 2009 r. i dlatego z ogromym zaangażowaniem przystąpili do przygotowań, aby ponownie gościć w Krzywinie rolników i mieszkanców gminy na uroczystościach dożynkowych oraz na okolicznościowym festynie.

Dożynki w Krzywinie przebiegły w zgodzie z wielowiekową tradycją: początek uroczystości miał charakter religijny, nie zabrakło też elementów folkloru w postaci korowodu prowadzonego przez kapelę ludową, wieńców i ozdób dożynkowych, a także ceremonialu dożynkowego z poświęceniem chleba, przekazaniem go gospodarzowi gminy przez starostów dożynek i w końcu wspólnym dzieleniem się chlebem. Na koniec, także zgodnie z tradycją, wszyscy uczestnicy dożynek spotkali się na festynie ludowym przy bogato zastawionych stołach, na których królowaly wiejskie potrawy i chleb z tegorocznych zbiorów, a na scenie rozbrzmiewały ludowe pieśni w wykonaniu kapeli BOROWINY z Trzcińska-Zdroju. Nie zabrako także innych atrakcji dla dzieci i dorosłych, wystąpiła z koncertem gwiazda wieczoru, a po niej zorganizowano zabawę taneczną do białego rana.

O godz. 15.00 w kościele parafialnym w Krzywinie odbyła się uroczysta msza dożynkowa, w której uczestniczyli rolnicy i mieszkańcy gminy, starostowie dożynek Dorota Toporek z Krzywina i Jerzy Drewicz z Żarczyna, przedstawiciele władz gminy z Panią Wójt Anną Kusy-Kłos, radni, sołtysi, zaproszeni goście, a także poczty sztandarowe, druhowie i druhny z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych naszej gminy.

 


Po uroczystej mszy św, sformowano barwny korowód dożynkowy, który przemaszerował ulicami Krzywina spod kościoła na plac przy ul. Widuchowskiej. Korowód prowadził wóz strażacki oraz zespół ludowy Borowiny. Za bryczką, którą jechali starostowie dożynek do korowodu dołączyły ciągniki rolnicze z przystrojonymi przyczepami wiozące wieńce dożynkowe oraz gości dożynkowych. Niemałą atrakcją był jeden z najstarszych kombajnów  "Vistula", na którym sołtys Pani Jadwiga Mazur wiozła wieniec dożynkowy sołectwa Krzywin.

 

 


Po dotarciu na miejsce  przed sceną ustawiono wieńce dożynkowe i nastąpiło oficjalne, uroczyste otwarcie dożynek. Wójt Pani Anna Kusy Kłos powitała zgromadzonych, skierowała słowa podziękowania do rolników i organizatorów tegorocznych dożynek, a następnie wspólnie z Panią sołtys Jadwigą Mazur zaprosiła wszystkich na festyn dożynkowy życząc dobrej zabawy. Starostowie przekazali uroczyście Pani Wójt dożynkowy bochen chleba. Następnie z koncertem wystąpiła kapela ludowa Borowiny z Trzcińska-Zdroju. Jak co roku mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć na naszym festynie Pana Starostę Gryfińskiego Wojciecha Konarskiego z małżonką.

 

 


Organizatorzy Dożynek z Panią Sołtys i Radą Sołecką na czele przygotowali atrakcję dla dzieci - darmowe zamki dmuchane, a dla wszystkich smaczne potrawy i ciasta. Ze swoimi stoiskami przyjechały rady sołeckie Żarczyna, Lubicza i Żelechowa, które za darmo częstowały uczestników festynu swoimi kulinarnymi specjałami, a strażacy a Widuchowej częstowali grochówką z kuchni polowej.

 

 


Do tradycji Gminnych Dożynek należy turniej sołectw. Tegoroczną edycję przygotowały panie z ADK Szafir z Krzywina, a wszystkie konkurencje poprowadził Robert Górski. Rywalizacja była zacięta, konkurencje oryginalne, a emocje sięgały zenitu.

  

  


Festyn dożynkowy był okazją do zorganizowania gminnej uroczystości przyjęcia nowych członków w szeregi Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych OSP Krzywin i Widuchowa. Po ślubowaniu ceremonii pasowania dokonała Pani Prezes Zarządu Gminnego OSP RP Anna Kusy-Kłos.

 

  


Następnie rozstrzygnięto konkursy i uroczyście wręczono nagrody. Laureatami konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zostały sołectwa: Żelechowo, Ognica i Lubicz, a pozostałe wyróżniono. W konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko dożynkowe zwyciężyło sołectwo Żelechowo, a wyróżnienia otrzymały sołectwa Krzywin, Żarczyn i Lubicz. W konkursie na najpiękniejszy ogród nagrody otrzymali: Krystyna Sztuka (I miejsce), Ewa Adamiak (II miejsce), Jadwiga Mazur (III miejsce) i Zbigniew Dwojak (IV miejsce). Najpiękniejsze balkony w Gminie Widuchowa należą do pan Edyty i Danuty Kopacz z Krzywina. Wszystkie nagrody ufundowała grupa PSB Mrówka z Gryfina.

 

 


Wieczorną, muzyczną część dożynkowego festynu wypełniły występy kapeli podwórkowej REWIR z Chojny, gwiazdy wieczoru ENDRJU oraz zespołu muzycznego ŻART z Gryfina. Występy artystów bardzo się podobały, zabawa trwała do białego rana, organizatorzy zapewnili profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie sceny, zadbali o bezpieczeństwo artystów i uczestników imprezy.

 

  


 

Wpisany przez: Andrzej Stachura