herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

Przepalona żarówka lub świetlówka to normalne zdarzenie. Wymiana „spalonej” żarówki zajmuje parę chwil. Problem pojawia się później, gdy musimy pozbyć się przepalonego źródła światła.
Od kiedy powszechne stało się korzystanie z oświetlenia LED, o wiele rzadziej musimy wymieniać przepalone źródła światła, niż miało to miejsce w czasach, gdy korzystaliśmy przede wszystkim z halogenów czy nawet żarówek wolframowych.
Jednak wtedy, gdy w naszych domach królowały klasyczne źródła światła, kwestia ich utylizacji była o wiele prostsza, niż ma to miejsce teraz.
Tradycyjne żarówki wolframowe i halogenowe mogą być wyrzucane bezpośrednio do śmietnika. Ich konstrukcja jest prosta, przez co nie prowadzi się ich recyklingu (trudno byłoby odzyskać z nich wartościowe elementy).
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku nowszych źródeł światła.
Świetlówki i źródła LED nie mogą wylądować w koszu na śmieci.
Należy oddać je do właściwego punktu, który przyjmuje elektrośmieci.
W przypadku źródeł LED, oddanie ich do właściwego punktu jest istotne pod kątem recyklingu.
Te nowoczesne źródła światła mogą posłużyć do odzyskania wartościowych substancji, które można potem ponownie wykorzystać.
Wyrzucanie elektrośmieci do śmietnika może wiązać się z wysoką karą.
Zgodnie z przepisami, za niewłaściwe gospodarowanie odpadami można nałożyć karę w wysokości nawet 5 tys. zł.

Aby tego uniknąć, można pozbyć się żarówki na trzy sposoby:
- oddanie przepalonego źródła LED lub świetlówki w sklepie, gdzie kupujemy nowe źródło światła. W przypadku dokonania zakupu sklep ma obowiązek przyjąć od nas zużyte elementy oświetlenia.
- oddanie starej żarówki do sklepu wielkopowierzchniowego. Tego typu obiekty są zobowiązane do przyjmowania starych źródeł światła, ale pod jednym warunkiem. Żaden z wymiarów zewnętrznych urządzenia nie przekracza 25 cm.
- dostarczenie starych źródeł światła do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Każdy PSZOK jest zobowiązany przyjąć elektrośmieci.

Wpisany przez: Mariusz Gralak