herbWiduchowa
Południowa Brama Międzyodrza

29 sie
2016

GMINNE DOŻYNKI W KRZYWINIE

Gospodarzem Gminnych Dożynek, które odbyły się 27 sierpnia 2016 r. był Krzywin. Mieszkańcy sołectwa ostatni raz organizowali gminne obchody święta plonów w 2009 r. i dlatego z ogromym zaangażowaniem przystąpili do przygotowań, aby ponownie gościć w Krzywinie rolników i mieszkanców gminy na uroczystościach dożynkowych oraz na okolicznościowym festynie.

Dożynki w Krzywinie przebiegły w zgodzie z wielowiekową tradycją: początek uroczystości miał charakter religijny, nie zabrakło też elementów folkloru w postaci korowodu prowadzonego przez kapelę ludową, wieńców i ozdób dożynkowych, a także ceremonialu dożynkowego z poświęceniem chleba, przekazaniem go gospodarzowi gminy przez starostów dożynek i w końcu wspólnym dzieleniem się chlebem. Na koniec, także zgodnie z tradycją, wszyscy uczestnicy dożynek spotkali się na festynie ludowym przy bogato zastawionych stołach, na których królowaly wiejskie potrawy i chleb z tegorocznych zbiorów, a na scenie rozbrzmiewały ludowe pieśni w wykonaniu kapeli BOROWINY z Trzcińska-Zdroju. Nie zabrako także innych atrakcji dla dzieci i dorosłych, wystąpiła z koncertem gwiazda wieczoru, a po niej zorganizowano zabawę taneczną do białego rana.

czytaj więcej


26 sie
2016

CZŁONKOWIE MDP NA DECATHLONIE 2016 W KRAKOWIE

W dniach 21-24 sierpnia członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych z terenu  Gminy Widuchowa wspólnie z Wójtem Gminy Widuchowa Anną Kusy-Kłos i radnym Markiem Borutą uczestniczyli na zaproszenie Jerzego Chrabeckiego w Integracyjnych Sportowych Spotkaniach Przyjaciół - Decathlon 2016, który tym razem odbył się w Krakowie.

czytaj więcej


12 sie
2016

KONSULTACJE SPOŁECZNE PROJEKTU ROZPORZĄDZENIA DYREKTORA RZGW W SZCZECINIE

W związku z zakończeniem prac nad sporządzeniem projektu rozporządzenia w sprawie ustalenia warunków korzystania z wód zlewni Międzyodrze - Zalew Szczeciński - Wyspy Wolin i Uznam z projektem prognozy oddziaływania na środowisko Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie informuje, że w dniach od 10 sierpnia do 2 września 2016 r. przeprowadzone zostaną konsultacje społeczne przedmiotowych dokumentów podczas spotkań, na które zaprasza chętnych.

czytaj więcej


20 lip
2016

I ZACHODNIOPOMORSKIE SPOTKANIA Z KULTURĄ NIEMATERIALNĄ - "HISTORIA W SERCU UKRYTA"

W maju i czerwcu b.r. mieszkańcy gminy Widuchowa uczestniczyli w projekcie pn. "Historia w sercu ukryta" dzięki umowie partnerskiej, podpisanej w imieniu Gminy Widuchowa przez Panią Wójt Annę Kusy-Kłos. Organizatorem Projektu jest  Spółdzielnia Socjalna Pod Kasztanami z Rzepnowa, pomysłodawcą prof. B. Matławski, a partnerami gminy Pyrzyce, Gryfino, Banie i Widuchowa. Projekt sfinansowany został w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Z naszej gminy w projekcie udział wzięli: zespół ludowy "Macierzanka" z Pacholąt oraz  byli kresowiacy- Maria Burchot, Jerzy Wójtowicz i Jan Stanisławczyk, którzy wystąpili w filmie dzieląc się wspomnieniami z pierwszych powojennych lat na ziemiach odzyskanych.

czytaj więcej